Wzmacniacz Sony TA-F670ES

Wzmacniacz Sony TA-F670ES pochodzi z początków lat dziewięćdziesiątych. Jest bardzo dobrze zbudowany oraz “muzykalny”, za co doceniają go użytkownicy. Do mnie Sony TA-F670ES trafił z przypadłością samoczynnego wzrastania oraz spadania poziomu głośności przy wyłączonym trybie direct. Zrobiłem także ogólny przegląd oraz czyszczenie całego wzmacniacza.

Wzmacniacz Sony TA-F670ES.

Przedwzmacniacz

Najwięcej pracy okazało się nad przedwzmacniaczem. Pierwszą usterkę wskazuje mocno odbarwiona część płytki PCB pod bankami rezystorów odpowiadającymi za obniżenie napięcia zasilania dla stabilizatorów LM7815, LM7915. Rezystory te zastałem popękane, co kwalifikuje je do wymiany.

Pomiary kondensatorów wykazały połowę z nich do wymiany. Kondensatory zastosowane przez producenta to NIPPON CHEMICON, seria AVF oraz Nichicon MUSE (zielone). Do wymiany wykorzystałem “markowe” kondensatory, żadne no-name. Dedykowane dla zastosowań audio takie jak ROE (VISHAY Roederstein), BCcomponents (Vishay), Nichicon.

Przegląd i czyszczenie – wzmacniacz Sony TA-F670ES

W przedwzmacniaczu, na płytce selektora, płycie głównej, płycie części zasilania i wyjść-gniazd głośnikowych, na płycie z potencjometrami barwy i przełącznikami przejrzałem pod kątem zużytych spoiw lutowniczych oraz wyczyściłem płytki. Przylutowane zostały wszystkie miejsca newralgiczne takie jak złącza, nagrzewające się tranzystory, stabilizatory itd.

Także wyczyściłem przełączniki wyboru wkładki gramofonowej i trybu direct oraz przekaźniki wyjść głośnikowych.

Na koniec została regulacja prądu spoczynkowego oraz pomiary weryfikujące sprawność sprzętu.

Wzmacniacz Sony TA-F670ES - pomiar.

Internety

https://www.hifiengine.com/manual_library/sony/ta-f670es.shtml

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

8 komentarzy do “Wzmacniacz Sony TA-F670ES”

  1. Jestem ciekawy czy rezystor na płytce że stabilizatorami wymieniłeś zgodnie ze schematem czy zgodnie z oryginalnymi wartościami ?

    Odpowiedz
    • Witam Piotrze,

      Artykuł napisałem dawno temu i w zasadzie już nawet nie pamiętam, co w tym wzmacniaczu było robione. Natomiast z tonu twojej wypowiedzi wynika, że pytasz z ciekawości i sam masz jakieś zdanie do powiedzenia, więc teraz masz okazję się tym podzielić ze społecznością i w ten sposób przyczynić się do pomocy tym którzy tej informacji będą poszukiwać w przyszłości. Serdecznie pozdrawiam Andrzej

      Odpowiedz
  2. Witam ja wymieniłem rezystory „nadpalone” na takie zgodnie z zamontowanymi 1,6K 2.4K 390OhM 1/4W na schemacie są inne wartości , więc lepiej trzymać się oryginalnych wartości z płytki według mnie pozdrawiam

    Odpowiedz
  3. Witam też posiadam Sony F670ES potrzebuje potencjometr INPUT SELECTOR gdzie mogę go kupić proszę o pomoc?

    Odpowiedz
    • Cześć,
      W nim siedzi przełącznik mechaniczny, suwakowy. Zazwyczaj wystarcza go wylutować, rozebrać i przeczyścić. Nowego raczej nie dostaniesz, pozostaje poszukać z demontażu lub dawce. Takie same przełączniki siedzą w różnych wzmacniaczach Sony, Denon, Yamaha itd. z lat 90-tych.

      Odpowiedz
  4. Dzień dobry,

    Chciałbym naprawić mój wzmacniacz F670ES. Czy ktoś się tego podejmie – ja się całkowicie nie znam. Jestem z Warszawy. Będę bardzo zobowiązany.
    Rafał

    Odpowiedz

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.