Asus VivoBook Max A541UV

Asus VivoBook Max A541UV, laptop zbudowany na procesorze szóstej generacji Intel Core i3-6006U dysponujący 4GB ramu DDR3L oraz dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce 920MX. Komputer do mnie trafił jako totalny trup, zero reakcji przy próbie włączenia. Ponoć był już przede mną u jakiegoś speca, który zdiagnozował uszkodzenie płyty głównej i z taką informacją pozostawił właściciela.

Asus VivoBook Max A541UV

Diagnoza laptopa Asus VivoBook Max A541UV

Rozpoczynam od demontażu płyty głównej i podstawowych pomiarów, czyli pomiar rezystancji na poszczególnych dławikach przetwornic. Już podczas demontażu taśmy matrycy z gniazda eDP zauważyłem na wtyku taśmy przyczernione czy też zaśniedziałe trzy piny odpowiedzialne za dostarczenie zasilania 19V. W tym momencie już to mi podpowiadało, dawało podejrzenie na usterkę związaną z matrycą.

Złącze eDP matrycy.

Pomiary nie wykazały żadnych nieprawidłowych wartości, wszystko wskazywało na brak zwarć na poszczególnych liniach zasilania. W takim przypadku w ruch idzie mikroskop i poszukiwania miejsc z widocznymi spaleniami, wypaleniami elementów elektronicznych bądź laminatu. Szukałem także śladów po zalaniu takich jak np. korozja.

Jako że nie znalazłem nic konkretnego na płycie, co mogłoby wskazywać na uszkodzenie, przyszedł czas na podłączenie płyty do zasilania. Po podłączeniu do zasilania i kilku wykonanych restartów płyta uruchomiła się, następnie podłączyłem dysk twardy i zewnętrzny monitor. Laptop normalnie się uruchomił i działał bez najmniejszych problemów.
W takim przypadku podłączyłem ponownie matrycę i wykonałem pomiar rezystancji na linii zasilania 19V. Bingo, pomiar wykazał zwarcie, więc pozostało odkryć skorupę matrycy i przekonać się, co kryje wnętrze.

Naprawa laptopa Asus VivoBook Max A541UV

Po zdjęciu skorupy z matrycy ukazała się destrukcja zarówno wtyku taśmy, jak i gniazda matrycy. Niestety elementy destrukcji były zbyt mocno uszkodzone by można było myśleć o jakiejś drobnej rekonstrukcji. Trudność w zdobyciu nowych części, jak ich ewentualna cena zmusiły mnie do małego “januszowania”. Tzn. zdemontowałem uszkodzone gniazdo oraz obciąłem uszkodzony wtyk i bezpośrednio przewody wlutowałem w płytkę drukowaną matrycy.

Złacze matrycy laptopa Asus VivoBook Max A541UV.

Na swoje usprawiedliwienie mogę napisać, że wykonałem solidne połączenia. Także nie powinny w przyszłości wystąpić usterki związane z tą naprawą.

Poza naprawą głównej usterki w laptopie wyczyściłem układ chłodzenia oraz wymieniłem pastę termoprzewodzącą.

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

2 komentarze do “Asus VivoBook Max A541UV”

  1. Podziwiam za wiedzę, cierpliwość i dokładność. Człowiek ze starej gliny lepiony. Brakuje już dawno takich ludzi, a co będzie za następne 20 lat…szkoda słów.

    Odpowiedz

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.