BIOS MOD płyt głównych MSI B450, B450M, B450A, X470, A320M do wersji MAX

Artykuł „BIOS MOD płyt głównych MSI” jest kontynuacją poczynań-wpisu “Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX”. Dla przypomnienia podczas tamtej próby zakupiłem pamięć w obudowie SOP 8-pin, która pracuje przy zasilaniu 3V, więc niestety mimo wszelkich starań zostałem skazany na niepowodzenie. Jedynym wyjściem byłoby zastosowanie konwertera stanów logicznych, ale jak dla mnie to „walenie głową w mur”, skoro można prościej.

Tym razem także zakupiłem nową pamięć, jednak teraz wybór padł na układ GD25LQ256CWIG w obudowie WSON8 6×5. Układ ten pracuje na napięciu 1.8V i jest w pełni kompatybilny z zasilaniem płyty głównej.

BIOS MOD płyt głównych MSI.

BIOS MOD płyt głównych MSI

Względem pierwszej próby zmieniła się zupełnie moja koncepcja. Tym razem chciałem zostawić oryginalny układ, nienaruszony na płycie główniej i wpiąć dodatkową płytkę z nowym układem do złącza JSPI1 w formie modułu. W internecie znajdują się informacje, które sugerują taką możliwość. Niestety w moim przypadku wszystkie opcje wyłączenia oryginalnego biosu i zmuszenia do pracy zewnętrznego układu się nie sprawdziły. Być może przez to, że układ oryginalny różnił się od zewnętrznego, chociażby pod względem pojemności czy producentem kości.

Z tego powodu ostatecznie postanowiłem wylutować oryginalny układ z płyty i już bez niego uruchomić bios na zewnętrznym module. Niestety wlutowanie nowego układu bezpośrednio w płytę główną nie wchodziło w grę, dlatego że posiadam wersję w obudowie WSON8 6×5. Z tego powodu kość jest zbyt mała, by ją wlutować. Natomiast istnieje też odpowiednik, układ GD25LQ256CYIG w obudowie WSON8 8×6, który już można bezpośrednio wlutować na płytę główną.

Podczas programowania należy pamiętać o ustawieniu Quad Enable bit (QE) na 1.

Konfiguracja układu bios.

Złącze JSPI1 – pinout

Złącze JSPI1 - pinout.

Modele płyt, którym można zrobić upgrade

Wykaz płyt głównych.
X470 GAMING PLUS
X470 GAMING PRO
B450 GAMING PLUS
B450 TOMAHAWK
B450M MORTAR
B450-A PRO
B450M PRO-VDH
B450M PRO-M2
B450M-A PRO
A320M-A PRO

Podsumowanie

Takim sposobem zrobiłem upgrade płyty MSI x470 gaming plus na wersję z dopiskiem MAX. Dzięki czemu mam pełną funkcjonalność płyty oraz wszystko wskazuje na to, że będzie także wsparcie dla procesorów AMD Ryzen z serii czwartej. Natomiast domniemam, że niestety wsparcie dla wersji bez dopisku MAX zostało już porzucone, ponieważ producent przestał udostępniać równorzędnie nowe wersje biosu dla obu wersji.

BIOS MOD płyt głównych MSI.

W przyszłości będę chciał uruchomić funkcjonalność obu układom, aby tworzyły razem tak zwany dual bios. Jest to związane z funkcją HOLD dla przełączania aktywnych układów. Jak na razie nie mam gotowego rozwiązania, dlatego zapraszam wszystkich do dyskusji. A być może Ty znasz dobrze zagadnienie, więc zapraszam Cię do podzielenia się z innymi. A tymczasem pozdrawiam wszystkich czytelników i do następnego artykułu.

Konfiguracja układu bios.

Internety

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=322528.0
https://www.flashrom.org/MSI_JSPI1
https://www.win-raid.com/t58f16-Guide-Recover-from-failed-BIOS-flash-using-Raspberry-PI-6.html
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/27/
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/24/
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247215.html
https://www.overclock.net/threads/agesa-fw-stack-patched-bioses-for-3rd-gen.1733304/

Dokumentacja

Aktualizacja 29-06-2020

Płyta została „wymaksowana” docelowym układem zaprogramowanym najnowszym biosem.
Jeśli jest ktoś chętny na wymianę pamięci bios w swojej płycie, to serdecznie zapraszam.

2 komentarze do “BIOS MOD płyt głównych MSI B450, B450M, B450A, X470, A320M do wersji MAX”

  1. „Natomiast domniemam, że niestety wsparcie dla wersji bez dopisku MAX zostało już porzucone, ponieważ producent przestał udostępniać równorzędnie nowe wersje biosu dla obu wersji.”
    Biosy do b450 bez max wychodza na biezaco np. ostatni stable bios do mojej b450 a pro wyszedl 24-06-2022,a pelne wsparcie dla zen 3 jest juz od okolo roku na wersji stable a od miesiaca po premierze zen 3 na beta biosie

    Odpowiedz
    • Nie ukrywam, że to zdanie może być moim małym błędem myślowym, ponieważ wówczas ten wpis powstawał na postawie poprzedniego, który dotyczył konkretnego modelu “X470 gaming plus”. Wspomniałem o tym w pierwszym akapicie. W czasie kiedy powstawał ten wpis, sytuacja dla tego modelu była nieoczywista, a bios dla wersji bez MAX wychodził ze sporym opóźnieniem. Można to zauważyć na stronie wsparcia producenta. I dlatego też w zdaniu znajduje się wyrażenie „domniemam” czyli synonim, domyślam się, przypuszczam, ale nie wiem, jaki jest stan faktyczny. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem. Pozdrawiam Andrzej

      Odpowiedz

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.