Artykuł „BIOS MOD płyt głównych MSI” jest kontynuacją poczynań-wpisu “Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX”. Dla przypomnienia podczas tamtej próby zakupiłem pamięć w obudowie SOP 8-pin, która pracuje przy zasilaniu 3V, więc niestety mimo wszelkich starań zostałem skazany na niepowodzenie. Jedynym wyjściem byłoby zastosowanie konwertera stanów logicznych, ale jak dla mnie to „walenie głową w mur”, skoro można prościej.
Tym razem także zakupiłem nową pamięć, jednak teraz wybór padł na układ GD25LQ256CWIG w obudowie WSON8 6×5. Układ ten pracuje na napięciu 1.8V i jest w pełni kompatybilny z zasilaniem płyty głównej.
BIOS MOD płyt głównych MSI
Względem pierwszej próby zmieniła się zupełnie moja koncepcja. Tym razem chciałem zostawić oryginalny układ, nienaruszony na płycie główniej i wpiąć dodatkową płytkę z nowym układem do złącza JSPI1 w formie modułu. W internecie znajdują się informacje, które sugerują taką możliwość. Niestety w moim przypadku wszystkie opcje wyłączenia oryginalnego biosu i zmuszenia do pracy zewnętrznego układu się nie sprawdziły. Być może przez to, że układ oryginalny różnił się od zewnętrznego, chociażby pod względem pojemności czy producentem kości.
Z tego powodu ostatecznie postanowiłem wylutować oryginalny układ z płyty i już bez niego uruchomić bios na zewnętrznym module. Niestety wlutowanie nowego układu bezpośrednio w płytę główną nie wchodziło w grę, dlatego że posiadam wersję w obudowie WSON8 6×5. Z tego powodu kość jest zbyt mała, by ją wlutować. Natomiast istnieje też odpowiednik, układ GD25LQ256CYIG w obudowie WSON8 8×6, który już można bezpośrednio wlutować na płytę główną.
Podczas programowania należy pamiętać o ustawieniu Quad Enable bit (QE) na 1.
Złącze JSPI1 – pinout
Modele płyt, którym można zrobić upgrade
Wykaz płyt głównych. |
---|
X470 GAMING PLUS X470 GAMING PRO B450 GAMING PLUS B450 TOMAHAWK B450M MORTAR B450-A PRO B450M PRO-VDH B450M PRO-M2 B450M-A PRO A320M-A PRO |
Podsumowanie
Takim sposobem zrobiłem upgrade płyty MSI x470 gaming plus na wersję z dopiskiem MAX. Dzięki czemu mam pełną funkcjonalność płyty oraz wszystko wskazuje na to, że będzie także wsparcie dla procesorów AMD Ryzen z serii czwartej. Natomiast domniemam, że niestety wsparcie dla wersji bez dopisku MAX zostało już porzucone, ponieważ producent przestał udostępniać równorzędnie nowe wersje biosu dla obu wersji.
W przyszłości będę chciał uruchomić funkcjonalność obu układom, aby tworzyły razem tak zwany dual bios. Jest to związane z funkcją HOLD dla przełączania aktywnych układów. Jak na razie nie mam gotowego rozwiązania, dlatego zapraszam wszystkich do dyskusji. A być może Ty znasz dobrze zagadnienie, więc zapraszam Cię do podzielenia się z innymi. A tymczasem pozdrawiam wszystkich czytelników i do następnego artykułu.
Internety
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=322528.0
https://www.flashrom.org/MSI_JSPI1
https://www.win-raid.com/t58f16-Guide-Recover-from-failed-BIOS-flash-using-Raspberry-PI-6.html
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/27/
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/24/
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247215.html
https://www.overclock.net/threads/agesa-fw-stack-patched-bioses-for-3rd-gen.1733304/
Dokumentacja
Aktualizacja 29-06-2020
Płyta została „wymaksowana” docelowym układem zaprogramowanym najnowszym biosem.
Jeśli jest ktoś chętny na wymianę pamięci bios w swojej płycie, to serdecznie zapraszam.
„Natomiast domniemam, że niestety wsparcie dla wersji bez dopisku MAX zostało już porzucone, ponieważ producent przestał udostępniać równorzędnie nowe wersje biosu dla obu wersji.”
Biosy do b450 bez max wychodza na biezaco np. ostatni stable bios do mojej b450 a pro wyszedl 24-06-2022,a pelne wsparcie dla zen 3 jest juz od okolo roku na wersji stable a od miesiaca po premierze zen 3 na beta biosie
Nie ukrywam, że to zdanie może być moim małym błędem myślowym, ponieważ wówczas ten wpis powstawał na postawie poprzedniego, który dotyczył konkretnego modelu “X470 gaming plus”. Wspomniałem o tym w pierwszym akapicie. W czasie kiedy powstawał ten wpis, sytuacja dla tego modelu była nieoczywista, a bios dla wersji bez MAX wychodził ze sporym opóźnieniem. Można to zauważyć na stronie wsparcia producenta. I dlatego też w zdaniu znajduje się wyrażenie „domniemam” czyli synonim, domyślam się, przypuszczam, ale nie wiem, jaki jest stan faktyczny. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem. Pozdrawiam Andrzej