Amplituner Anthem MRX-510

Niedawno szczęśliwie wpadł w moje ręce interesujący amplituner MRX-510 kanadyjskiej firmy Anthem. Sama firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości sprzętu audio, a w Polsce jej dystrybutorem jest Polpak. Produkcja amplitunera Anthem MRX-510 rozpoczęła się pod koniec 2013 roku, więc sprzęt już jest troszkę starszy jednak jego funkcjonalność, możliwości oraz jakość wykonania sprawiają, że nadal dla niejednego kinomana jego widok spowoduje przyspieszone bicie serca.

Amplituner Anthem MRX-510.

Co kryje wnętrze?

Głównym układem zarządzającym urządzeniem jest 32 bitowy mikrokontroler ARM COREX-M3 STM32F205 z 1024kB pamięcią flash oraz 128kB pamięcią ram. Częstotliwość taktowania procesora to 120MHz. AKM4118 jest odbiornikiem sygnału cyfrowego z portów koaksjalnych i optycznych, a rolę przetwornika cyfrowo-analogowego formatu PCM 2.0 pełni układ PCM5100 od Texas Instruments.

Za obsługę portów HDMI odpowiada chip ADV7850, natomiast w roli przełączników są dwa układy ADV3002 również od Analog Devices. Formaty wielokanałowe audio są dekodowane oraz przetwarzane przez trzyrdzeniowy procesor audio CS49834A. Konwersją analogowo-cyfrową oraz cyfrowo-analogową formatów wielokanałowych zajmuje się kodek CS42528 od Cirrus Logic.

Wzmacniacz (siedem kanałów) w klasie A/B został zbudowany na elementach dyskretnych. Jako tranzystory mocy zastosowano parę komplementarną 2SD2560 i 2SB1647 od Sankena.

Tranzystory mocy 2SD2560 i 2SB1647.

Naprawa amplitunera Anthem MRX-510

Jak większość opisywanego sprzętu amplituner Anthem MRX-510 trafił do mnie uszkodzony. Główną usterką było uszkodzenie jednego kanału wzmacniacza. Naprawa wzmacniacza polegała na wymianie jednej pary tranzystorów mocy, tranzystora sterującego i rezystora bezpiecznikowego. Do tego przeprowadziłem regulację prądu spoczynkowego dla wszystkich kanałów oraz wykonałem ogólne czyszczenie wnętrza, płytek PCB z kurzu i brudu.

Część wzmacniacza.

Wymieniłem też uszkodzone gniazdo HDMI.

System kalibracji ARC1M

Nie sposób nie wspomnieć o autorskim systemie pomiarowym Anthem nazwanym ARC1M (Anthem Room Correction), który jest bardzo doceniany przez całą branżę audio.

Po prawej stronie mikrofon dla systemu AUDYSSEY oraz po lewej stronie mikrofon dla systemu ARC1M

Dla systemu ARC producent dostarcza oprogramowanie dla komputerów (Windows, Mac OS X) oraz smartfonów (Android, iOS). W zestawie dostajemy także pełnoprawny statyw oraz mikrofon. Przed przystąpieniem pomiarów musimy podłączyć amplituner oraz komputer/smartfon z zainstalowanym oprogramowaniem do tej samej sieci lokalnej. Następnie mikrofon podłączamy do komputera. Samo oprogramowanie jest intuicyjne i super proste w obsłudze. Dostajemy podpowiedzi oraz wskazówki takie jak np. miejsce umiejscowienia mikrofonu itp.

Po całej procedurze kalibracji plik z ustawieniami przesyłamy do amplitunera. Ciekawostką jest też, że każdy mikrofon posiada ustawienia swojej charakterystyki w formie pliku, które trzeba dostarczyć oprogramowaniu. Sam plik z parametrami mikrofonu znajduje się na dołączonej płycie lub można ściągnąć ze strony producenta, podając jego nr seryjny. Amplituner posiada dwa profile, dzięki czemu możemy sobie skalibrować, dostosować dla dwóch różnych np. ustawień kolumn.

Internety

https://www.anthemav.com/
https://www.anthemav.com/products-archived/series=mrx-series/model=mrx-510/page=overview
https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2772-anthem-mrx-520
https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2670-anthem-mrx-720
https://hometheaterhifi.com/reviews/receiver-processor/receivers/anthem-mrx-510-receiver-review/
https://www.whathifi.com/anthem/mrx-510/review
https://www.hfc.com.pl/test/1979,anthem-mrx-310.html

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.