Instalacja OpenLiteSpeed w Debianie (bullseye/current testing)

Niedawno przyszło mi postawić serwer lokalny OpenLiteSpeed dla WordPressa. Jako że serwer ten uruchomiłem na Debianie w wersji testowej (obecnie jest to bullseye), a wychodzi na to, że wsparcie dla tej wersji jest uboższe, więc postanowiłem napisać taki “how to do”.

Screen terminala w Debianie.

Dlaczego OpenLiteSpeed

Aktualnie ten blog jest obsługiwany przez tę technologię, ponieważ wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż na ten czas jest to najwydajniejsze rozwiązanie dla WordPressa i generalnie wszystkiego, co jest napisane w PHP. Ja chcąc rozwijać tego bloga od strony programistycznej, musiałem utworzyć jego kopie lokalnie dla powstawania i testowania nowych rozwiązań i funkcji wdrażanych na bloga. Tak, aby już tylko sprawdzone i działające efekty mojej pracy w tym miejscu się pojawiały.

Sposób instalacji OpenLiteSpeed

Oficjalna dokumentacja podaje pięć sposobów instalacji serwera. Pierwszy sposób to dodanie repozytorium dla swojego systemu operacyjnego i zainstalowanie już gotowych paczek. Niestety dla Debiana w wersji testowej nie ma takiego repozytorium. Drugi sposób, to pobranie gotowej paczki binarnej i ten sposób tutaj przedstawię. Możemy także pobrać źródła i je skompilować. Istnieje też skrypt 1-Click Install, dzięki któremu mamy wszystko zautomatyzowane i za jednym zamachem zainstalujemy OpenLiteSpeed, PHP, bazę danych MySQL, moduł LSCache oraz WordPressa ze wtyczką LiteSpeed Cache. Dla mnie to rozwiązanie byłoby zbyt piękne gdyby zadziałało. Skrypt ten już na początku sprawdza wersję systemu operacyjnego i po tej czynności dostałem informację, że niestety, ale również ten typ instalacji nie jest wspierany dla Debiana bullseye. Ostatnim sposobem jest rozwiązanie kontenerowe Docker.

Screen terminala w Debianie.

Instalacja serwera

Zacznijmy od utworzenia katalogu “roboczego”. Ja stworzę go w katalogu domowym.

$ mkdir /home/user/DEV

Następnie ściągamy OpenLiteSpeed. Pobrać możemy bezpośrednio ze strony https://openlitespeed.org/downloads/ lub poprzez polecenie w CLI.

$ cd /home/user/DEV/openlitespeed$ wget https://openlitespeed.org/packages/openlitespeed-1.6.14.tgz
$ - oznacza wykonywanie polecenia bez praw administratora# - polecenie musi być wykonane z prawami administratora (root)

Instalujemy OpenLiteSpeed

$ tar -zxvf openlitespeed-*.tgz$ cd openlitespeed# ./install.sh

Uruchamiamy serwer

# /usr/local/lsws/bin/lswsctrl start

Sprawdzenie statusu serwera.

# /usr/local/lsws/bin/lswsctrl status

Adres do strony konfiguracyjnej serwera. Domyślny login to “admin”, hasło “123456”.

http://localhost:7080

Panel logowania OpenLiteSpeed.

Adres do strony demo.

http://localhost:8088

Strona demo.

Instalacja PHP w wersji 7.x.x

Domyślnie OpenLiteSpeed jest skonfigurowany z PHP w wersji 5.6.x, więc trzeba będzie dodać najnowszą wersję, jaka jest aktualnie dostępna, ponieważ także na serwerze produkcyjnym zawsze PHP używam w najnowszej wersji.

Kompilacja PHP

Logujemy się do panelu administracyjnego serwera.

http://localhost:7080

Następnie przechodzimy do zakładki [Tools] > [Compile PHP] i wybieramy odpowiednią wersję.

W tym kroku ustawiamy ścieżkę instalacyjną oraz uzupełniamy parametry kompilacji pod swoje potrzeby. Moja konfiguracja wygląda następująco:

'--with-mysqli' '--with-zlib' '--with-gd' '--enable-shmop' '--enable-sockets' '--enable-sysvsem' '--enable-sysvshm' '--enable-mbstring' '--with-iconv' '--with-mcrypt' '--with-pdo-mysql' '--enable-ftp' '--enable-zip' '--with-curl' '--enable-soap' '--enable-xml' '--enable-json' '--with-openssl' '--enable-bcmath' '--enable-litespeed' '--enable-exif' '--with-bz2' '--with-gmp' '--with-gettext' '--enable-huge-code-pages' '--enable-opcache' '--with-zip' '--enable-gd'

Gdy pobieranie zostanie zakończone pomyślnie, to przechodzimy do ostatniego etapu kompilacji oraz instalacji. W tym celu otwieramy terminal i wklejamy poniższe polecenie uruchamiające skrypt kompilacji. Cały przebieg kompilacji możemy obserwować w okienku panela administracyjnego serwera. Po pomyślnym zakończeniu mamy gotowy do pracy PHP w wybranej wersji. W trakcie kompilacji mogą wystąpić błędy spowodowane najczęściej brakiem jakiejś zależności. W takim wypadku wystarczy przeczytać z logu, jakiej paczki brakuje, zainstalować ją i ponownie rozpocząć kompilację.

# /usr/local/lsws/phpbuild/buildphp_manual_run.sh

Konfiguracja PHP

PHP możemy skonfigurować na dwa sposoby. Globalnie lub dla każdego vhosta (wirtualny host) osobno. Aby skonfigurować PHP globalnie, przechodzimy do sekcji [Server Configuration] i dodajemy do aplikacji zewnętrznych [External App].

Panel konfiguracyjny OpenLiteSpeed.

Jeszcze musimy zdefiniować w [Script Handler].

Panel konfiguracyjny OpenLiteSpeed.

Dla konkretnych wirtualnych hostów konfiguracja wygląda identycznie jak w przypadku konfiguracji globalnej, tylko wykonujemy to w sekcji [Virtual Hosts] dla konkretnego wirtualnego hosta.

Panel konfiguracyjny OpenLiteSpeed.

Internety

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.