Odblokowanie dysku zabezpieczonego hasłem. „THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD”

Witam serdecznie. W ostatnim czasie trafił do mnie dysk toshiby pochodzący z laptopa, w którym to zostało nałożone hasło na niego. Konkretnie to model MK3263GSX posiadający złącze SATA. Po przeszukaniu internetów okazało się, że problem nie jest prosty do rozwiązania. Sam wykonałem mnóstwo prób, czerpiąc z rozwiązań użytkowników w internecie. Niestety wszystko kończyło się fiaskiem. Dlatego postanowiłem opisać sposób zdjęcia hasła z dysku, który w moim przypadku okazał się skuteczny oraz nie spowodował on utratę danych. Więc do roboty.

Pobieramy UBCD ze strony http://www.ultimatebootcd.com/download.html, ja użyłem wersji 5.3.7 oraz program zu.exe. Następnie tworzymy bootowalny nośnik UBCD, najlepiej na pamięci USB, gdyż w późniejszym czasie będziemy mogli skopiować do niego program zu.exe. Do utworzenia nośnika USB polecam narzędzie rufus. Jak wcześniej wspomniałem teraz wystarczy skopiować program zu.exe na USB i tak przygotowany nośnik jest już gotowy do użycia.

Kolejnym krokiem jest ustawienie w BIOSIE/UEFI trybu kontrolera SATA na IDE, jeżeli mamy włączony tryb AHCI to trzeba przełączyć w tryb IDE.

ide_to_ahci_uefi
ide_to_ahci

Teraz uruchamiamy komputer z nośnika USB i następnie uruchamiamy program ATAPWD. W tym programie wybieramy interesujący nas dysk i potwierdzamy „ENTER”. Potem wysyłamy komendę „ERASE PREPARE” i wychodzimy z programu.

ATAPWD
ATAPWD_erase_prepare

Hasło zostało nałożone w trybie user password.

Przyszła pora na skorzystanie z programu zu.exe. W tym celu przechodzimy do głównego katalogu dysku, w moim przypadku jest „c:”. U was może to być inna litera dysku. Poleceniem dir upewniamy się ,że program zu.exe jest w katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Program uruchamiamy poleceniem zu /p.

zu_exe

Polecenie zu /p powinno się zakończyć komunikatem UNLOCK DONE w przeciwnym wypadku nie udało się odblokować dysku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać się w komentarzach.

17 komentarzy do “Odblokowanie dysku zabezpieczonego hasłem. „THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD””

    • Program atapwd uruchamiasz poprzez wybranie go w menu UBCD. A plik (program) zu.exe kopiujesz na pendrive, na który uprzednio wgrałeś UBCD. Zu.exe uruchamiasz z lini komend poprzez wpisanie odpowiednie ścieżki, gdzie się znajduję, gdzie został skopiowany.

      Odpowiedz
    • Nie wiem, ponieważ odblokowałem tylko jeden dysk, który zablokowany był w trybie user password i już więcej takich okazji nie miałem. Niemniej jednak warto spróbować, zwłaszcza gdy mamy ważne dane na dysku. Jedynie co mogę doradzić, to trzeba zwrócić uwagę na to, czy ilość prób odblokowania nie została przekroczona. Jeżeli tak to przed użyciem zu.exe trzeba ten licznik zresetować programem ATAPWD. Jest to pierwszy czynność w opisie. Może ten filmik bardziej zobrazuję i pomoże. https://www.youtube.com/watch?v=Np9Ow_Nf-4o

      Odpowiedz
  1. Podobną funkcję odblokowania hasła ATA password oferuje program MHDD32 z tej samej płyty Ultimate Boot CD – w menu dział Diagnosis. Trzeba jednak podać hasło fabryczne producenta dysku np. w przypadku dysku Toshiby są to 32 spacje.

    Odpowiedz
    • W moim przypadku niestety te metody z hasłami fabrycznymi się nie sprawdziły. Dziękuję ci jednak, że wspomniałeś o tym. Być może przyda się komuś innemu.

      Odpowiedz
  2. Witam,

    Mam dysk SSD Samsung 850 PRO 256GB. Niestety przy próbie odblokowania dostaję komunikat: (Nazwa dysku) NOT SUPPORTED.

    Czy jest jakaś szansa na odblokowanie tego dysku? Hasło założone zostało na laptopie Dell (HDD-0 Password).

    Odpowiedz
  3. Witam. U mnie zaś po zmianie dysku na dysk hdd Toshiba 1 Terabajt z. Wyskoczył mi, mnie komunikat aby podać hasło. A więc metodą prób i błędów wklepywałem
    0000 – zonk
    1234 – zonk
    123456 – zonk i Wielkie rozczarowanie
    1234567 – dysk się odblokował.
    Lecz systemu nie zainstalowałem gdyż po przeskanowaniu powierzchni dysku, Pierwszy sektor pokazał bootsector, Czerwona mała kratka. I nici z instalacji. A więc śrubokręt do ręki i po otwarciu dysku wyciągnołem magnesy i na lodówkę. A reszta do śmieci. Pzdr

    Odpowiedz
  4. Co do boot sektora na tym dysku Toshiba, to zapewne można go usunąć, bądź naprawić jakimś programem. Gdyż zapewne jest metoda. Ale sprawę taką, tą olałem i kupię se nowy niezablokowany i bez bad
    sektorów. I tylko max 250 GB. Gdyż krótszy czas formatowania , naprawy skanowania dysku. Po co mi jakiś 1 terabajt.

    Odpowiedz
    • Niech każdy robi, to co dla niego jest najlepsze. Do diagnostyki i naprawy polecam Hard Disk Sentinel, pozdrawiam

      Odpowiedz
  5. Witam Panie Andrzeju,

    U mnie w biosie jest tylko AHCI i RAID, brak IDE. Dodatkowo jak uruchamiam ATA PWD, jest tam kilka opcji do uruchomienia i co nie wybiore to nie otwiera mi programu ATAPWD tylko ładuje mnie jakby do UBCD ale pod innym interfacem.

    Odpowiedz
    • Hejka,

      ATAPWD obsługuje tylko interfejs IDE, jeżeli płyta nie obsługuje IDE, to należy szukać innego rozwiązania albo podjąć ponowną próbę na sprzęcie, który IDE obsługuje.

      Pozdrawiam Andrzej

      Odpowiedz
  6. OK, dziekuje za odpowiedz. Czyli raczej szukac jakiegos jeszcze starszego laptopa z IDE? Bo chyba z tego co czytalem po windows XP zaczeli sie wycofywac z IDE?

    Odpowiedz

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.