Przywracanie GRUBa. Booting from GRUB Rescue Mode.

Witam serdecznie. Dzisiaj przedstawię, na moim przykładzie, jak przywrócić menu GRUBa. Może zacznę od tego, jak to się stało? Ano stało się tak, że zrobiłem aktualizację do Windows 10 Creators i ku mojemu zdziwieniu po ponownym uruchomieniu zniknęło menu GRUBa. Nadmienię tylko, że gdybym przed aktualizacją wybrał w UEFI loadera Windows, nie doszłoby do tego. Skoro mamy już za sobą przyczynę zniknięcia menu GRUBa to weźmy się do roboty i przywróćmy dziada.

Dysk posiada styl partycji GPT. Skoro jest styl GPT, to jest także partycja EFI, na której znajdują się OS loadery. Można to zobaczyć na poniższym obrazie.

Obecnie na ekranie są informacje „error: unknown filesystem” co oznacza, że nie jest rozpoznawany system plików oraz „grub rescue>”, czyli GRUB uruchomiony jest w trybie ratunkowym. Może na początek wylistujmy sobie wszystkie partycje poleceniem „ls”. Ponieważ ja posiadam styl partycji GPT, to w moim przypadku były dostępne oznaczenia (hd0) (hd0,gpt1) (hd0,gpt2) itd.

ls_grub

Kolejnym krokiem to musimy ustalić partycje rozpoznawalną przez GRUBa. Do tego użyjemy następującego polecenia: „ls (hd0,gpt5)”, gdzie w nawiasie wpisujemy jedną partycję z wcześniej wylistowanych. I tak sprawdzamy do skutku, aż jakaś zostanie rozpoznana.

ls_good_part_grub

Gdy już ustaliliśmy partycje GRUBa to wskazujemy ją poleceniem: „set boot=(hd0,gpt5)”, gdzie w nawiasie wpisujemy wcześniej ustaloną partycje. Jedziemy dalej i ustawiamy ścieżkę do plików OS loadera:
set prefix=(hd0,gpt5)/boot/grub”. Następnie ładujemy moduł normal: „insmod normal” i uruchamiamy menu gruba kolejnym poleceniem: „normal”.

Debian8_grub2

Obecnie jesteśmy w punkcie, w którym uruchomiliśmy menu GRUBa i mamy możliwość wyboru systemu oraz uruchomienie go. Niestety po wyłączeniu komputera wrócimy do punktu wyjścia. Ponieważ do tej pory tylko dostarczyliśmy programowi dane, które utracił na skutek wymazania ich przez instalator Windows. W celu trwałego odzyskania menu GRUBa uruchamiamy naszą dystrybucję Linuksa i uaktualniamy/instalujemy GRUBa poleceniami: „#update-grub”, „#grub-install /dev/sda1” gdzie /dev/sda1 jest partycją, na której instalowany był/jest GRUB.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do dyskusji.

9 komentarzy do “Przywracanie GRUBa. Booting from GRUB Rescue Mode.”

  1. Właśnie walczę z wysypanym komputerem po instalacji Linuxa Minta (i jak tu polubić Linuxa). Objaw mam dokładnie taki jak w opisie na początku i podane zabiegi pomagają w uruchomieniu czy to Minta czy też Windowsa. Ale niestety nie mogę wprowadzonych zmian zapisać w GRUBie i po resecie wraca GRUB rescue.
    Niezależnie czy robię to poleceniami: „#update-grub”, „#grub-install /dev/sda1” (tutaj nie widać żadnego efektu) czy też sudo update-grub (tutaj znajduje wszystkie systemy i informuje o tym) ale po restarcie …. Rescue.
    Po instrukcji sudo grub-install /dev/sda6 mam komunikat : „System plików „ext2″ nie obsługuje osadzania, osadzanie nie jest możliwe,Grub może być instalowany tylko używając list blokowania, jednakże listy blokowania sa niepewne, a ich używanie jest niezalecane. Błąd: nie zostanie kontynuowane za pomocą list blokowania.” Ale na wskazanej partycji mam system „ext4”.
    Przydała by się jakas podpórka ;)

    Odpowiedz
  2. Symbol hasha nie jest częścią poleceń, oznacza konto root. Czyli taki zapis „#update-grub” oznacza, że należy polecenie update-grub wykonać z uprawnieniami root.

    Czy przy instalacji minta tworzyłeś osobną partycje dla gruba?
    Skąd wnioskujesz, że należy gruba zainstalować na partycji sda6?

    Odpowiedz
  3. Jest błąd w poleceniu #grub-install /dev/sda1. Powinno być #grub-install /dev/sda gdyż gruba ma nam zasinstalować w bootsektorze dysku /dev/sda a nie partycji /dev/sda1

    Odpowiedz
  4. Witam,
    przy próbie uruchomienia Win7 z przywróconego menu gruba otrzymuję komunikat:
    Błąd: nie znaleziono symbolu „grub_register_command_lockdown”
    Czy mógłbym poprosić o jakąś poradę, co w tej sytuacji zrobić?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. U mnie też krucho. Miałem zainstalowaną windę 10 i Ubuntu 18. Postanowiłem zmienić na Ubuntu 22. Po instalacji nie ma menu gruba i od razu ładuje się Ubuntu. Windows jest kompletnie niedostępny. Po komendzie ls mam niby gruba na hd0,msdos5. Cisnę kolejne komendy z tutoriala, aż tu nagle błąd: error: file '/boot/grub/i386-pc/normal.mod’ not found. Także menu gruba nie wyskoczyło a kolejnej komendy nawet nie rozpoznaje…. Wszedłem do awaryjnego gruba przez boot menu, bo normalnie to ładuje mi się zaraz do ubuntu. Co tu robić?

    Odpowiedz
  6. Nareszcie Ktoś, kto coś czai. „Menu” startu, dostępne są (niekiedy) w uEfi. Oczywiście na 1.-szym miejscu wiecie co się ustawia., pomimo, że u jest przed W. I drugie, to Grub2, dziś już Grub, którego nie da się wstawić, bez wpomagania z repozytoriów online. Takie mam wrażenie. Także są 2 opcje boot, piętrowe, niekoniecznie zależne (prócz tablicy Dysku). MamMBR z systemami i grub4dos. Zgubiły się grub i grub rescue (są dwa, po wpisaniu exit w pierwszym, pojawia się G4Dos z Systemami). By uruchomić Systemy 32 z MBR, należy je stawiać, na PC bez uEfi. Wystartują z Efi w trybie Nonsecur i z powyłączanymi tam, tymi.

    Czas systemów x86, dobiega kresu, ale póki jeszcze są, po co obciążać elektrownię, szyfrowaniem, chmurą i takimi tam.

    Odpowiedz

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.