SAP czy nie SAP? Tranzystory.

W tym artykule poruszę temat tranzystorów SAP oraz ich odpowiedników. Zacznę od tego, czym są tranzystory SAP. Są to tranzystory w układzie darlingtona rekomendowane dla zastosowań wzmacniaczy audio.

W obecnych czasach te tranzystory mogą się wydawać zmorą współczesnych serwisantów, elektroników. Jest kilka przyczyn tego zjawiska. Jedną z nich jest ich dostępność. Obecnie nie są już produkowane i dlatego zakup nowych sztuk stało się praktycznie niemożliwe, a na pewno jest sporo utrudnione. Druga sprawa to jak już znajdziemy takie, to okazuje się, że barierą nie do przeskoczenia jest ich cena. Trzecia sprawa z powodów powyższych masowo rynek został zalany tranzystorami podrobionymi. Teraz jak tu żyć?

Budowa tranzystora SAP

Tranzystor ten posiada pięć wyprowadzeń. Na wyprowadzeniu D (Diode) posiada diode (diody PNP) kompensacji temperatury. Na B (Base) bazę, na C (Collector) kolektor, na S (Sensing) jest to wyprowadzenie czujnika temperatury. Natomiast złącze E (Emitter) jest emiterem wraz ze wbudowanym rezystorem emiterowym.

Budowa tranzystorów SAP

Pozyskanie tranzystorów

Po całej analizie wniosek nasunął się jeden. Najlepszym sposobem okazuje się pozyskanie tranzystorów z rynku wtórnego z demontażu. Wykluczamy wtedy pozyskanie tranzystora podrobionego oraz kupując taki komplet, możemy otrzymać parę, która pracowała w jednym i tym samym urządzeniu. Co jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ są one dobrane przez producenta.

Jednak problemem tych tranzystorów okazuje się częste uszkodzenie wyprowadzenia E a dokładnie wbudowanego rezystora emiterowego. Takie uszkodzenie tranzystora jeszcze nie oznacza, że nadaje się on tylko do kosza, wręcz przeciwnie. W dokumentacji producent podaje dwie możliwości pracy. Jedna, która wykorzystuję kompensacje temperatury oraz bez wykorzystywania. Jeszcze istotniejszym faktem jest to, że wyprowadzenie Sensing jest połączone wewnętrznie z emiterem. W takim wypadku po nabyciu takich tranzystorów najpierw trzeba sprawdzić, czy rezystor emiterowy jest sprawny. W przypadku gdy nie jest sprawny, musimy ustalić, w jakim trybie tranzystory pracują w układzie. Mianowicie jak jest wykorzystywane wyprowadzenie Sensing. Czy producent zrezygnował z kompensacji i wykorzystał zewnętrzne rezystory emiterowe, czy jednak nie. W pierwszym przypadku, czyli rozwiązanie z rezystorem emiterowym na zewnątrz, możemy śmiało zamontować tranzystor bez żadnych konsekwencji. Natomiast w drugim przypadku sami musimy taki rezystor (0,22R) dodać poprzez połączenie go z wyprowadzeniem Sensing. Takie przykładowe połączenie znajduje się na poniższym obrazku.

Przykładowy schemat połączenia tranzystorów SAP z zewnetrznym rezystorem emiterowym.

Powyższe rozwiązanie możemy zastosować w tranzystorach typu SAP, MN, MP, STD z wyjątkiem SAP08P/N, ponieważ w nich połączenie emitera z wyprowadzeniem Sense jest zbyt słabe.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że opis jest na tyle wyczerpujący oraz zrozumiały, że zmora zostanie zakończona lub chociaż w znaczącym stopniu zminimalizowana. Gdybyś było dla Ciebie coś niezrozumiałego, pisz śmiało, a ja postaram się odpowiedzieć.

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.