Wzmacniacz Ugoda – projekt skończony.

W tym artykule opisze całą konstrukcję, czyli moją wersję wzmacniacza Ugoda jako kompletne urządzenie. Samą historię powstania, założenia oraz uruchomienie samych modułów wzmacniacza można znaleźć w artykule „Budowa wzmacniacza audio/projekt ugoda”. Na ten projekt zdecydowałem się, ponieważ ten wzmacniacz ma wiele pochlebnych opinii. Jest już dojrzałym, przetestowanym oraz sprawdzonym projektem. Temat ugody na Audiostereo ma już 126 podstron, więc jest z czego analizować i wyciągać wnioski.. Bardzo dużo osób zbudowało Ugodę i większości tych ludzi dostarczyło pozytywny wydźwięk. To dało mi pewność, że ta konstrukcja jest bezpiecznym wyborem i jest duże prawdopodobieństwo, iż ten projekt mnie nie zawiedzie. Obecnie, gdy sam wzmacniacz ukończyłem, mogę tylko potwierdzić, że to bardzo dobra i dobrze przemyślana konstrukcja. Moje oczekiwania niewątpliwie są w pełni spełnione.

Wzmacniacz Ugoda w budowie.

Transformatory

Dałem dwa transformatory toroidalne produkcji Toroidy w wersji audio. Transformatory mają napięcia zalecane przez konstruktora (jar1), czyli 2x25V oraz 1x9V o mocy 310W. Jak można już się domyślić jest to konstrukcja tzw. dual mono.

Transformator audio dla wzmacniacza Ugoda.

Selektor oraz soft-start

Selektor posiada cztery wejścia oraz funkcję wyciszenia (mute). Wejścia wybieram za pomocą przełącznika obrotowego. Układ wymaga zasilania 5VDC. Aktywne wejście jest sygnalizowane diodą LED.

Układ miękkiego startu (Soft start) to gotowy moduł zakupiony od Gavron04 oparty na projekcie Taz-a z forum www.diyaudio.pl
https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/27898-Softstart-do-wzmacniacza-v1-15

Regulacja poziomem głośności

Poziomem głośności zajmuje się aktywny regulator Level Controller (Volume controller). Celem tego regulatora jest pozbawienie wad gołego potencjometru, użytego w tej roli. Do pracy układ wymaga napięcia symetrycznego 15VDC, -15VDC. Po uruchomieniu układu okazało się jednak, że do pożądanego działania wymagany jest potencjometr bardzo dobrej jakości. To znaczy z jak najmniejszą rezystancją początkową oraz niewielkimi różnicami pomiędzy położeniem ślizgaczy. Więcej o projekcie można poczytać w jego wątku na forum Audiostereo.

Moduł regulacji poziomem głosu.

Zasilanie

Zasilaniem selektora oraz regulatora głośności zajmuje się zasilacz oparty na stabilizatorach liniowych LM317/338 i 78L05, który dostarcza napięcia 15VDC, -15VDC oraz 5VDC.

Zasilacz selektora i volume kontrolera.

Obudowa

Obudowę znalazłem na AlliExpress. Chyba miałem spore szczęście, bo praktycznie jest dokładnie taka, jaką sobie wyobraziłem. Chińczyk czytał w moich myślach? Cała obudowa zbudowana jest z grubej blachy stalowej poza panelem przednim oraz gałkami, które są aluminiowe. Naprawdę solidna i ładnie wykonana konstrukcja.

Obudowa - wzmacniacz ugoda.

Galeria

Linki / dokumentacja

  1. Wzmacniacz – https://www.audiostereo.pl/topic/7837-wzmacniacz-ugoda/
  2. Selektor – http://gavron04.diyaudio.pl/?selektor-analogowy-4ch-z-mute
  3. Soft start – http://gavron04.diyaudio.pl/?soft-start
  4. Volume Controller – https://www.audiostereo.pl/topic/138246-level-controler-aktywna-regulacja-głośności-projekt-diy/
  5. Zasilacz – http://gavron04.diyaudio.pl/?zasilacz-317-337-78lxx

2 komentarze do “Wzmacniacz Ugoda – projekt skończony.”

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.