Wskrzeszenie, naprawa monitora Belinea

Jakiś czas temu wyrzuciłem do piwnicy monitor Belinea 17 cali po dużych przejściach. Ostatnio przewalając moją “rupieciarnię” natknąłem się na niego i postawiłem przed sobą wyzwanie, przywrócić go do pełnej sprawności. Ciężko w prosty sposób napisać co to za model, bo firma postanowiła identyfikować swój sprzęt za pomocą odpowiedniego ciągu cyfr. Więc w tym przypadku model to 10 17 51 (11 17 33). Monitor posiada matrycę VA więc mimo że, jest to sprzęt już leciwy, to warto w niego zainwestować. Z tego, co zapamiętałem, to w ostatnich chwilach swojego życia rzucił fajerwerkami z zasilacza. Pierwotnie posiadał usterkę podświetlenia.

Diagnoza i naprawa zasilacza.

Po oględzinach wynika, że fajerwerki spowodowały spore uszkodzenia. Układ ICE2AS01 zastałem pęknięty. Poległ bezpiecznik, mostek prostowniczy, warystor, rezystor R113, dioda zenera ZD101 i mosfet 04N60C3. Również został przypieczony radiator, do którego ten mosfet jest przykręcony, to chyba już sporo wyjaśniło, w jaki sposób doszło do pokazu siły energii elektrycznej :) Po wymianie wszystkich uszkodzonych części zasilacz ruszył i pomiary wykazały, iż jest on już sprawny. Niestety podświetlenie wciąż nie działa.

Naprawa podświetlenia – monitora Belinea

Na początek sprawdziłem transformatory oraz mosfety, półprzewodniki. Kolejny krok to wymiana świetlówek, ponieważ nie miałem jak je sprawdzić w inny sposób. Niestety po wymianie usterka nie ustąpiła. Przyszedł czas na dokładne oględziny pod mikroskopem i ewentualnie poprawa niepewnych spoiw lutowniczych. Po tych wszystkich operacjach niestety nadal podświetlenie nie działa, mimo że wydaje się wszystko sprawne.


Po długich oględzinach wykryłem niepewny kontakt złączy świetlówek z inwerterem. Gdy poruszam wtykami od świetlówek w losowych sytuacjach albo podświetlenie działa, albo nie działa. W tej sytuacji wystarczyło rozebrać wtyczki i “ukształtować” piny tak, aby wchodziły z większym oporem w gniazdo.

Podsumowanie

Cieszę się, że Monitor udało się naprawić. Zwłaszcza że znalazłem już dla niego zastosowanie. Będzie mi służył jako podgląd kamery od mikroskopu, więc naprawdę fajnie wyszło, że dostał drugie życie. Myślę, że po takim serwisowaniu, wymianie świetlówek itd. monitor jeszcze długo posłuży.

Monitor Belinea.

Materiały pomocnicze

1 komentarz do “Wskrzeszenie, naprawa monitora Belinea”

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.