NAD jest brytyjską marką, która zawdzięcza swoją popularność między innymi dzięki wzmacniaczowi 3020. Który był bardzo udaną konstrukcją w swoim przedziale cenowym. W tym wpisie jednak skupię się tylko na relacji, przebiegu naprawy odtwarzacza CD NAD 545BEE.
Budowa CD NAD 545BEE
Tak jak w przypadku Rotela RCD-06 SE tutaj na pierwszy rzut oka konstrukcja wydaje się być solidną. Co też potwierdza późniejsza jej analiza. Odtwarzacz posiada dwa transformatory, z czego główny jest transformatorem toroidalnym. Dobrze zaprojektowane i mocno rozbudowane jest zasilanie. Praktycznie każdy blok jak układ servo, mikrokontroler, przetwornik DAC itd. zasilane są z osobnego uzwojenia oraz każdy posiada swój zasilacz oparty o stabilizatory liniowe z serii 78XX. W internecie znalazłem opisy twierdzące, że, NAD545BEE posiada przetwornik cyfrowo analogowy firmy Burr-Brown (Texas Instruments). Jednak w moim egzemplarzu oraz w instrukcji serwisowej jest firmy Wolfson dokładnie WM8740. Nie wiem więc z czego, to wynikło. Część analogowa zostala zbudowana na wzmacniaczach operacyjnych OPA2134. Odtwarzacz posiada głowicę laserową firmy Sanyo SFP101N.



Opis usterki
Odtwarzacz CD NAD 545BEE po uruchomieniu nie chcę wysunąć tacki ładującej płytę. Natychmiast po jego uruchomieniu zaczyna także wirować, wydaje się, że z pełną prędkością silniczek spindle, odpowiedzialny za obracanie płytą. Głowica laserowa kompletnie pozostaje bez ruchu. Po dłuższej chwili zaczyna być wyczuwalna woń spalenizny, która wydobywa się z płytki serva.

Opis naprawy CD NAD 545BEE
Odpowiedzialny za usterkę okazał się układ MM1669A, który bardzo mocno się nagrzewał, mimo że żadnego przywarcia nie odnalazłem. Dotykając, go można było się poparzyć. Układ ten odpowiedzialny jest za sterowanie silniczkami. Po jego wymianie wszystko wróciło do normy. Wydaje się, że wszystko funkcjonuje poprawnie. Laser przesuwa się po prowadnicach, tackę można otwierać i chować itd. jednak urządzenie żadnych płyt nie wczytuje.


Do przywrócenia pełnej sprawności odtwarzacza NAD 545BEE musiałem jeszcze wymienić głowicę laserową.

W sieci
https://hi-fi.com.pl/testy/odtwarzacze-cd/1123-nad-c-545-bee.html
Jaki laser jest w nim montowany czy to Sanyo?
Odpowiedź znajduje się w powyższym wpisie.
Pozdrawiam Andrzej
mechanizm SANYO SF-P101N SFP101N 16PIN
Czyli taki 16 pinowny bo są dwa rodzaje tych napędów.
W opisywanym egzemplarzu był ze złączem 16 pinowym.