Odtwarzacz CD NAD 545BEE

NAD jest brytyjską marką, która zawdzięcza swoją popularność między innymi dzięki wzmacniaczowi 3020. Który był bardzo udaną konstrukcją w swoim przedziale cenowym. W tym wpisie jednak skupię się tylko na relacji, przebiegu naprawy odtwarzacza CD NAD 545BEE.

Budowa CD NAD 545BEE

Tak jak w przypadku Rotela RCD-06 SE tutaj na pierwszy rzut oka konstrukcja wydaje się być solidną. Co też potwierdza późniejsza jej analiza. Odtwarzacz posiada dwa transformatory, z czego główny jest transformatorem toroidalnym. Dobrze zaprojektowane i mocno rozbudowane jest zasilanie. Praktycznie każdy blok jak układ servo, mikrokontroler, przetwornik DAC itd. zasilane są z osobnego uzwojenia oraz każdy posiada swój zasilacz oparty o stabilizatory liniowe z serii 78XX. W internecie znalazłem opisy twierdzące, że, NAD545BEE posiada przetwornik cyfrowo analogowy firmy Burr-Brown (Texas Instruments). Jednak w moim egzemplarzu oraz w instrukcji serwisowej jest firmy Wolfson dokładnie WM8740. Nie wiem więc z czego, to wynikło. Część analogowa zostala zbudowana na wzmacniaczach operacyjnych OPA2134. Odtwarzacz posiada głowicę laserową firmy Sanyo SFP101N.

Opis usterki

Odtwarzacz CD NAD 545BEE po uruchomieniu nie chcę wysunąć tacki ładującej płytę. Natychmiast po jego uruchomieniu zaczyna także wirować, wydaje się, że z pełną prędkością silniczek spindle, odpowiedzialny za obracanie płytą. Głowica laserowa kompletnie pozostaje bez ruchu. Po dłuższej chwili zaczyna być wyczuwalna woń spalenizny, która wydobywa się z płytki serva.

NAD 545BEE, servo.

Opis naprawy CD NAD 545BEE

Odpowiedzialny za usterkę okazał się układ MM1669A, który bardzo mocno się nagrzewał, mimo że żadnego przywarcia nie odnalazłem. Dotykając, go można było się poparzyć. Układ ten odpowiedzialny jest za sterowanie silniczkami. Po jego wymianie wszystko wróciło do normy. Wydaje się, że wszystko funkcjonuje poprawnie. Laser przesuwa się po prowadnicach, tackę można otwierać i chować itd. jednak urządzenie żadnych płyt nie wczytuje.

Do przywrócenia pełnej sprawności odtwarzacza NAD 545BEE musiałem jeszcze wymienić głowicę laserową.

Laser odtwarzacza CD NAD 545BEE.

W sieci

https://hi-fi.com.pl/testy/odtwarzacze-cd/1123-nad-c-545-bee.html

4 komentarze do “Odtwarzacz CD NAD 545BEE”

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.