Alternatywne oprogramowanie dla routerów

Zazwyczaj oprogramowanie producenta w routerze jest wystarczające do podstawowej konfiguracji naszej sieci i nie ma potrzeby w routerze czegokolwiek zmieniać. Co, jednak gdy brakuje nam jakiejś funkcji lub chcemy uzyskać większą kontrolę nad siecią? Tu z pomocą przychodzi nam alternatywne oprogramowanie. Najpopularniejsze są OpenWrt, Tomato oraz  DD-WRT

OpenWrt – Dystrybucja dysponująca największą ilością pakietów, wykorzystuje system zarządzania oprogramowaniem opkg, dzięki tak ogromnej ilości oprogramowania można dodać dowolną funkcjonalność urządzeniu, jedynymi ograniczeniami są własna wyobraźnia, stopień trudności wdrożenia danej funkcji oraz sama konfiguracja sprzętowa routera. OpenWrt wspiera bardzo dużo urządzeń wielu firm, o różnych architekturach. Dokładnie, jakie urządzenia wspiera to oprogramowanie, dowiedzieć się możemy z listy obsługiwanych urządzeń zawartej w linku poniżej.

https://wiki.openwrt.org/toh/start

Tomato – Bazuje na kodzie HyperWrt, oprogramowanie napisane i rozwijane przez Jonathana Zarateę. Na szczególną uwagę zasługują zaawansowane funkcje QoS oraz ograniczania dostępu.

Urządzenia wspierane przez Tomato:

  • Linksys WRT54GL 1.x, WRT54G v1-v4, WRT54GS v1-v4, w WRTSL54GS (brak wsparcia USB)
  • Buffalo WHR-G54S, WHR-HP-G54, WZR-G54, WBR2-G54, WBR-G54, WZR-HP-G54, WZR-RS-G54, WZR-RS-G54HP, WVR-G54-NF, WHR2-A54 -G54, WHR3-AG54
  • Asus WL520GU (brak wsparcia USB), Premium WL500g (brak wsparcia USB), WL500GE
  • Sparklan WX6615GT, Fuji RT390W, Microsoft MN-70

Istnieją także różne odmiany tego oprogramowania, które poszerzają listę obsługiwanych urządzeń. Więcej na temat odmian Tomato możemy dowiedzieć się pod adresem: https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=9060

DD-WRT –  tak jak poprzednicy oprogramowanie bazujące na Linuksie jednak kontrowersyjnym faktem jest, iż, mimo że wszystko tworzone jest na licencji GPL, to istnieją dwie wersje, darmowa i płatna, która posiada więcej funkcji. Lista urządzeń, jakie wspiera DD-WRT znajduje się poniżej w linkach.

https://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Supported_Devices
https://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/NEWD2_Support_on_some_models

Tak, więc podsumowując, alternatywne oprogramowanie daje nam wiele korzyści, bo oprócz dodatkowej funkcjonalności możemy wzbogacić się o dodatkową wiedzę oraz zaoszczędzić troszkę pieniążków nie musząc od razu wymieniać sprzętu. Samą wiedzę na temat konfiguracji oraz zagadnień dotyczących alternatywnego oprogramowania znajdziemy na wielu stronach, oraz forach dyskusyjnych.

Polecane adresy:

https://openlinksys.info/
https://openrouter.info/
https://eko.one.pl/
https://wiki.openwrt.org/
https://www.dd-wrt.com/wiki/
https://en.wikibooks.org/wiki/Tomato_Firmware/Menu_Reference

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.