Technics SE-CA1060

Technics SE-CA1060 to element wieży produkowanej w latach dziewięćdziesiątych, oparty na układzie RSN3403. Urządzenie trafiło do przeglądu ze względu na obawy o możliwe usterki wynikające z nagrzewania się wzmacniacza podczas pracy. Dodatkowo przeprowadzono naprawę podświetlenia wskaźników wysterowania poprzez wymianę żarówek.

Wykonane czynności:

  • Wizualny przegląd płyty głównej.
  • Poprawa zdegradowanych, utlenionych połączeń lutowniczych (zimne luty).
  • Wymiana żarówek podświetlenia wskaźników wysterowania (Vu Meter).
  • Inspekcja termiczna elementów na płycie głównej.
  • Weryfikacja poprawności wskazań wskaźników wysterowania.

Pomiar mocy wzmacniacza Technics SE-CA1060

Inspekcja płyty głównej

Inspekcja termiczna Technics SE-CA1060

Producent zamontował układ mocy na małej, cienkiej aluminiowej blaszce z żeberkami. Przy mocy wyjściowej wynoszącej 1 wat temperatura układu osiągnęła ponad 70°C, a przy 30 watach wzrosła i ustabilizowała się na poziomie 90°C. Pomiar przeprowadziłem przy otwartej obudowie i obciążeniu rezystancyjnym 8 omów, z sygnałem sinusoidalnym o częstotliwości 1 kHz na wejściu. Jak widać, producent nie bez powodu zaleca stosowanie kolumn o impedancji od 6 do 8 om.

Weryfikacja poprawności wskazań wskaźników

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.