Pompa ciepła Panasonic WH-SDC05H3E5-1

Pompy ciepła to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań dla ogrzewania domów i budynków. Mają one za zadanie pozyskiwać energię z powietrza na zewnątrz lub gruntu i przekształcać ją w ciepło, które wykorzystuje do ogrzewania pomieszczeń. Płyty główne są sercem każdej pompy ciepła i odpowiadają za jej prawidłowe działanie. W dzisiejszym artykule opowiem o moich doświadczeniach związanych z naprawą płyty głównej w jednej z pomp ciepła Panasonic WH-SDC05H3E5-1.

Płyta główna Panasonic WH-SDC05H3E5-1

Opis usterki

Na ekranie sterownika zapadła ciemność. Moduł sieciowy Smart Cloud WiFi Panasonic Aquarea oraz tytułowa pompa ciepła Panasonic WH-SDC05H3E5-1 nie dają oznak życia. Po otwarciu jednostki wewnętrznej, na płycie głównej ukazuje się przepalony bezpiecznik oraz nadpalony rezystor. W takiej sytuacji wymontowałem płytę do dalszej diagnostyki na warsztacie.

Diagnoza oraz naprawa jednostki wewnętrznej Panasonic WH-SDC05H3E5-1

Na płycie głównej znalazłem uszkodzony scalony układ przetwornicy STRV152 ze wbudowanym tranzystorem MOSFET i Diodę Zenera 5.1V. Wymieniłem rezystor 0.75R 1W, bezpiecznik zwłoczny 3,15A oraz Termistor NTC 10R 3A.

MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) to tranzystor polowy o konstrukcji półprzewodnikowej złożony z cienkowarstwowych warstw metalicznych i tlenkowych. Stosujemy go jako element wykonawczy w układach elektronicznych, służąc do przetwarzania i wzmacniania sygnałów elektrycznych. Tranzystor ten powszechnie stosuje się w wielu urządzeniach elektronicznych, takich jak: zasilacze, układy audio, komputery i urządzenia mobilne. Jego zaletą jest szybkość działania, niskie zniekształcenie i wysoka wydajność, co czyni go bardzo popularnym w aplikacjach wymagających wysokiej jakości przetwarzania sygnałów elektrycznych.

Zainteresowanych naprawą płyt głównych zapraszam do kontaktu:
kontakt<małpa>digi-chip.pl
kontakt<małpa>audioszum.pl

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

Dodaj komentarz