Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX

Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX

Po wprowadzeniu procesorów Ryzen 3XXX producenci płyt głównych zaczęli aktualizować BIOS, wprowadzając obsługę nowych procesorów. Szybko się jednak okazało, że BIOSy wraz z obsługą nowych Ryzenów stały się uboższe o funkcjonalność, jak i wygląd oraz obsługę interfejsu. Taki stan rzeczy spowodowała ilość danych, które trzeba było dodać. Niestety układy flash o pojemności 16MB (128Mbit) wlutowane w płyty główne okazały się za małe. Producent MSI poszedł także o krok dalej wypuszczając nowe wersje płyt głównych z dopiskiem MAX, które to już mają pełną funkcjonalność.

MSI X470 gaming plus.

Wiedząc, że płyty główne stare i nowe z dopiskiem MAX różnią się jedynie układami flash przychodzi mi do głowy następująca myśl. Wystarczy w starej płycie MSI X470 gaming plus wymienić układ flash o większej pojemności z zawartością BIOS dla wersji MAX i stara płyta odzyska cała swoją funkcjonalność.

Przychodzi czas poszukiwań układu. Wybrałem układ MX25L25645GM2I-10G, taki udało mi się znaleźć w obudowie SOP 8-pin.

MX25L25645GM2I-10G

Po zaprogramowaniu i wymianie układu na nowy płyta główna przestała się uruchamiać. Jedną rzecz, którą przeoczyłem, było zasilanie układów. Stary był zasilany 1.8V i takie też zasilanie jest na płycie, natomiast nowy układ trzeba zasilić napięciem 3V.

Niestety po prawidłowym podłączeniu i zasileniem układu napięciem 3V płyta się nie uruchomiła. Dla upewnienia, jeszcze raz zaprogramowałem układ już wlutowany, jednak to też nie poprawiło efektu.

Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX.

Obecnie wydaje mi się, że jednak zbyt mocno różni się plik BIOS dla wersji MAX i niestety przez to płyta nie działa. Obecnie jestem skłonny jeszcze bardziej zaznajomić się z problemem, więc jeśli masz jakieś spostrzeżenia, które mogłyby rozwiązać problem, to proszę, podziel się nimi. I jak zawsze zapraszam wszystkich do dyskusji.

Dodaj komentarz