Wyposażenie elektronika

Pomiar

Podstawą każdego elektronika niewątpliwie jest miernik uniwersalny (multimetr). Ponieważ to urządzenie jest podstawowym narzędziem do diagnostyki, dlatego bardzo ważna jest jego jakość a konkretnie to dokładność pomiarów. Z tego też powodu nawet początkującemu elektronikowi polecam inwestycję w miernik lepszej jakości, a na pewno nie pożałuje, ponieważ to urządzenie prawdopodobnie będzie używać latami.

testerElektronics

Kolejnym przydatnym urządzeniem jest tester elementów elektronicznych. To urządzenie ostatnio stało się bardzo popularne, ponieważ za jego sprawą sprawdzanie elementów elektronicznych zostało bardzo mocno usprawnione. Co też pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.

Oscyloskop to urządzenie, które głównie używam do diagnostyki, pomiarów urządzeń audio. Nie mniej jednak przyda się też w technice cyfrowej. Jest to urządzenie, które na początku drogi elektronika może zostać pominięte, ze względów materialnych. Jednak wraz ze wzrostem wiedzy, doświadczenia elektronika to urządzenie z pewnością się pojawi w waszym warsztacie.

Generator co prawda nie jest urządzeniem pomiarowym, jednak najczęściej tworzy parę z oscyloskopem. Dlatego zdecydowałem go umieścić w tej grupie. Jest to urządzenie, które wytworzy nam odpowiedni sygnał, jaki potrzebujemy podać do mierzonego urządzenia. W ten sposób możemy skutecznie ocenić sprawność danego układu, czy urządzenia.

Programowanie

Mikrokontrolery, procesory to układy współpracujące z różnymi pamięciami i często są sterowane, zarządzane przez oprogramowanie. W miarę rozwijania pasji na pewno powstaną projekty oparte na mikrokontrolerze. Także zdarzają się usterki związane z nimi, dlatego przyda nam się programator. Niezbędny będzie w warsztacie komputerowym do programowania układów bios, uefi, firmware płyt głównych. Na początku podstawą będzie jakiś w miarę tani programator obsługujący pospolite układy EPROM, EEPROM, SPI Flash.

Zasilanie

Zasilacz laboratoryjny będzie bardzo przydatny do uruchamiania naszych projektów oraz układów prototypowych. Sprawdzi się także w diagnostyce, często przy wykrywaniu zwarć. Wybór na rynku jest bardzo wielki od prostych konstrukcji sterowanych analogowo do zaawansowanych programowalnych. W warsztacie najczęściej wystarczy zasilacz z regulacją do 30V i poborem prądu do 3A. Wyjątkiem mogą być układy zasilane symetrycznie takie np. jak wzmacniacze audio itp.

Lutowanie

Na tym polu mamy wiele urządzeń zaczynając od prostej lutownicy kolbowej po profesjonalne stacje BGA nie wspominając już o piecach stosowanych w przemyśle. My powinniśmy głównie skupić się na stacji lutowniczej kolbowej o mocy grzałki co najmniej 50W, 60W dla elementów przewlekanych oraz smd. W zależności jakiego typu, czy stopnia zaawansowania jest urządzenie, możemy potrzebować podgrzewacz jako wsparcia. Innym urządzeniem w obecnej technice lutowania może być stacja na gorące powietrze. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem, ale i najbardziej komfortowym jest stacja przystosowana do układów BGA, zawierająca podgrzewacz, często sterowana przez mikrokontrolery, pozwalająca na tworzenie profili co sprawia, że w znaczny sposób mamy kontrolę nad procesem lutowania.

Optyka

Wraz z postępem technologicznym elementy elektroniczne uległy znacznej miniaturyzacji. Dlatego coraz częściej staje się koniecznością posiadanie mikroskopu. Nie ma watpliwości, że, już teraz, chociażby w segmencie smartfonów czy komputerów przenośnych naprawa bez mikroskopu staje się niemożliwa. Niestety dobrej jakości mikroskop to duży wydatek i to może stanowić pewien opór w naszym dalszym rozwoju.

Termowizja

Kamera termowizyjna.

Kamerka termowizyjna nie jest niezastąpiona w warsztacie elektronika, jednak jej obecność bardzo przyspiesza diagnozę i tym samym “ praca staje się szybka i przyjemna”.
Dzięki temu urządzeniu możemy wykrywać elementy tworzące zwarcie w obwodzie elektronicznym, czyli uszkodzone. Możemy diagnozować zbyt duży pobór prądu przez elementy elektroniczne, co pozwoli nam szybko ustalać trafne decyzje. Taką kamerę można zakupić jako samodzielne urządzenie bądź w formie modułu, przystawki do smartfonu lub komputera PC.