Dawno wzmacniacza Denon PMA-1560 nie było na blogu, a że los mi zesłał następnego, to jest okazja do kolejnego wpisu i chcę się podzielić z wami pewnym spostrzeżeniem, przemyśleniem. Może zacznę od tego, z jaką usterką wzmacniacz dotarł. Nasz bohater dotarł z usterką lewego kanału. Szybkie pomiary wykazały pojawienie się napięcia stałego na wyjściu w okolicy 1.5 V. I tutaj zaczynają się schody, czym bardziej analizuję i zagłębiam się w półprzewodniki na płytce, to zastanawiam się, czy aby na pewno mam przed sobą Denona PMA-1560. Robię kilka spojrzeń na płytę czołową i bądź co bądź, widnieje napis PMA-1560, lecz w środku jak by to nie był on.
Około ¾ półprzewodników, w tym tranzystory mocy oraz sterujące nie były tymi elementami, które według dokumentacji serwisowej powinny być. Na domiar tego porównując losowo wybrane elementy ze sobą okazywało się, że w ogóle nie można ich uznać za zamiennik. Moje przemyślenie jest takie.
Po jakiego grzyba ktoś zadał sobie taki wysiłek, żeby wymienić taką ilość elementów, pomijając już kwestie konstrukcyjne i układowe. Nie wspominając o poprawności działania takiego urządzenia. Przecież wymiana takiej ilości elementów z pewnością zajęło komuś trochę czasu. Czy nie byłoby lepiej zlokalizować usterkę i tylko na niej się skupić? Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie elementy, a w tym konkretnym przypadku wszystkie elementy są bez problemu dostępne „od ręki” oraz zdobycie ich nie generuje wielkiego kosztu?
Nasi byli! Czy to już AntyNasi?
Podczas pomiarów lewego kanału, z teoretycznie sprawnego prawego w pewnej chwili wydobywa się huk oraz kłąb dymu. O co tu chodzi? AntyNasi wymienił ¾ półprzewodników, a pomija pęknięty kondensator!
Hit WTF! O co chodzi z tymi rezystorami emiterowymi?
Naprawa, Denon PMA-1560
Wszystkie elementy modułów wzmacniacza lewego oraz prawego kanału zostały przywrócone zgodnie z dokumentacją serwisową. Usterka lewego kanału także została zlokalizowana i usunięta. Zatem przyszedł czas na regulacje oraz weryfikację sprawności wzmacniacza.
Ustawienie prądu spoczynkowego.
Ustawiamy gałkę potencjometru głośności na minimum. Podpinamy miernik pod złącze T.P. i ustawiamy wartość 8 mV (+/- 0,5mV) potencjometrami VR501 i 502. Po mniej więcej dwóch minutach korygujemy.
W drugim etapie doprowadzamy do wejść liniowych, obu kanałów (CD) sygnał 1 kHz o wartości 10 mV i ustawiamy gałkę potencjometru głośności na maksymalną wartość. Podpinamy miernik pod złącze T.P. i ustawiamy wartość 30 mV (+/- 3mV) potencjometrami VR503 i 504. Po mniej więcej dwóch minutach korygujemy. Następnie po dziesięciu minutach ponownie korygujemy do odpowiedniej wartości.
Pomiary mocy, Denon PMA-1560
Pomiar mocy został wykonany przy obciążeniu 4 Ohm jednocześnie dwóch kanałów.
Podsumowanie
Jakiś czas temu dość często spotykałem się ze wpisami typu. Podłączyłem i poszedł dym. Czy, ustawiłem troszkę większe natężenie głośności i poszedł dym. Jaki ten Denon (czy też inna marka) to szmelc i stare, nietrwałe palące się g… Drogi/a czytelniku/czytelniczko niestety, ale po takim serwisowaniu sprzętu, to mają prawo takie rzeczy się wydarzyć i często nie jest to kwestia samego sprzętu. Zatem życzę wszystkim dobrych zakupów oraz dobrych serwisantów. Niestety w dzisiejszych czasach zaskakująco często idzie spotkać okazje z taką wybuchową perełką elektroniczną. Zatem jeszcze raz życzę wszystkim dużą czujność i udanych wyborów.
Have you ideas where buy FET-s for Denon PMA 1560?
B.R.
Aleksovski
+381641111933
I recently bought in „littlediode”, but they have very expensive.
https://www.littlediode.com/components/home.php
https://www.ebay.pl/str/littlediode
B.R.
Andrzej Jabłoński
Witam, mam denona dra 735r gdzie manual do prądu spoczynkowego jest niemal identyczny (niskie napięcie ma być ok5v) I mam problem z wysokim napięciem tzn. Odkrdcajac na max gałkę oraz podając 1kHz w wejście cd napięcie się nie zmienia na P.T. ,co może być przyczyną? Nie chciał bym uszkodzić amplitunera i na co zwrócić uwagę? Pozdrawiam
Witam,
Upewnij się, że na pewno sygnał 1 kHz jest odpowiednio doprowadzony. Spróbuj regulować odpowiednim potencjometrem, jeżeli nic się nie zmienia, to w układzie może występować usterka. Pozdrawiam Andrzej