Cambridge Audio Azur 640C

Cambridge Audio Azur 640C v2 to brytyjski odtwarzacz cd oparty na dwóch przetwornikach cyfrowo analogowych firmy Cirrus Logic (Wolfson) WM8740. Jego transport składa się z głowicy laserowej SANYO SF-P101N. Jak się nie mylę, w pierwszej wersji montowano głowice
SONY KSS-213 i SANYO SF-P101N zamiennie. Bohater wpisu trafił do mnie z powodu całkowitego braku odtwarzania płyt oraz z problemem zacinającej się tacki na płyty.

Cambridge Audio Azur 640C

Diagnoza i naprawa Cambridge Audio Azur 640C

Za całkowity brak odczytywania płyt odpowiadały dwa problemy. Pierwszy problem został zauważony podczas oględzin pod mikroskopem głowicy laserowej. Mianowicie soczewka lasera była wyraźnie zmatowiała. Niestety matowej powłoki nie mogłem wyczyścić żadnym środkiem chemicznym, dopiero delikatne skrobanie ostrym narzędziem usuwało niezidentyfikowaną substancję. Jednak i ten sposób nie zdał egzaminu, ponieważ w wyniku skrobania na soczewce powstawały liczne zarysowania. W takim wypadku postanowiłem wymienić soczewkę na nową, którą to pozyskałem z niesprawnej głowicy. Przed operacją wymiany soczewki po włożeniu płyty odtwarzacz wyświetlał komunikat “NO DISC”. Natomiast po wymianie komunikat zmienił się na “NO PLAY”. Wtedy wywnioskowałem, że głowica jest sprawna, skoro odtwarzacz zaczął rozpoznawać płyty, lecz dalej nie odtwarzał.

Następnie przeszedłem do sprawdzenia kondensatorów elektrolitycznych na płytce sterownika serwo i to był strzał w dziesiątkę. Praktycznie wszystkie kondensatory nadawały się do wymiany i w zasadzie dawno nie widziałem tak mocno zużytych kondensatorów w jakimś urządzeniu. Może to tylko świadczyć o niskiej jakości elementach elektronicznych użytych przez producenta.

Kolejnym częstym problemem występującym w tym odtwarzaczu jest przegrzewanie się układu TA2092N odpowiedzialnego za sterowanie wszystkimi silnikami. Czyli w zasadzie razem z układem TA2153FN tworzy obwód wykonawczy serwa. Dlatego po demontażu radiatora nałożyłem nową pastę termo przewodzącą oraz dołożyłem niewielki miedziany radiator.

Konserwacja elementów mechanicznych

Na tym etapie problem z odtwarzaniem płyt zniknął. Odtwarzacz odczytuje ścieżki na płycie bardzo szybko i precyzyjnie. Jednak kolejnym problemem jest zacinająca się tacka. W tym przypadku do całkowitego wyeliminowania usterki trzeba było wymienić pasek oraz “ślimak”. Element odpowiedzialny za odpowiednie podnoszenie i opuszczanie zespołu głowicy laserowej. Dodatkowo wyczyściłem mikro-switche (styczniki krańcowe) oraz przesmarowałem odpowiednie elementy mechanizmu takie jak koła zębate czy prowadnice tacki.

Video

Dokumentacja do Cambridge Audio Azur 640C

Społeczność

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.