Buduję komputer PC

Raz na jakiś czas zdarzy mi się zbudować komputer PC i otóż niedawno przyszedł taki czas, więc postanowiłem opisać jak ja to robię. Jest już wiele opisów w internecie dotyczących składania komputerów PC, niemniej jednak postanowiłem przedstawić budowę peceta z mojej perspektywy.

Zestaw jaki będę budował, oparty jest na procesorze AMD Ryzen. Poniżej można się zapoznać ze szczegółową rozpiską podzespołów.

Procesor - AMD Ryzen 5 3600Płyta główna - MSI B450 GAMING PLUS MAXPamięć ram - G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V BlackKarta graficzna - Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6Dysk twardy SSD - ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 ProChłodzenie procesora - SilentiumPC Fortis 3 140mmZasilacz - SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus GoldObudowa - SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
Komputer PC

Montaż elementów na płycie głównej.

Rozpoczynam budowę od montażu wszystkich elementów na płycie głównej, których to montaż mógłby być utrudniony w przypadku instalacji czystej płyty głównej do obudowy i następnie uposażania jej o kolejne podzespoły.

Płyta główna.

Montaż procesora w gnieździe.

W moim zestawie nie montuję chłodzenia dostarczonego przez producenta (box), więc najpierw instaluję odpowiednie mocowanie dla posiadanego chłodzenia. Gdy mocowanie jest gotowe przechodzę do umieszczenia procesora w gnieździe AM4, odblokowując podstawkę poprzez uniesienie metalowej dźwigni i następnie włożenia procesora do podstawki. O sposobie umieszczenia procesora w podstawce informują nas oznaczenia (trójkąty) umieszczone w odpowiednim narożniku procesora oraz gniazda. Po umieszczeniu procesora w podstawce zamykamy gniazdo opuszcając metalową dźwignie na dół.

Teraz procesor jest gotowy do nałożenia pasty termoprzewodzącej. Są różne sposoby nakładania pasty, ja preferuję rozprowadzenie pasty na całej powierzchni IHS-u procesora, dzięki czemu jestem w 100% pewien że pasta została odpowiednio rozłożona. Równomiernie oraz w takiej samej ilości na całej jego powierzchni. Tuż przed samym nałożeniem pasty warto pamiętać o oczyszczeniu powierzchni IHS procesora alkoholem izopropylowym.

Procesor pokryty pastą termoprzewodzącą.

Następnym krokiem jest instalacja chłodzenia do wcześniej zamontowanego mocowania. Tutaj ściągam folię zabezpieczającą radiator, ciepłowód, powierzchnię, która bezpośrednio styka się z procesorem, dzięki temu odprowadzane jest ciepło. Równierz warto tą powierzchnię oczyścić alkocholem izopropylowym tuż przed montażem chłodzenia.

Chłodzenie procesora PC.

Montaż pamięci ram.

Przyszła pora zamontować pamięć ram. Sposób jego montażu zależy od ilości posiadanych modułów. Zaleca się montowanie dwóch lub czterech modułów, tak aby pamięć pracowała w trybie dual channel, mówiąc o platformach konsumenckich. W przypadku gdy posiadamy jeden, dwa lub trzy moduły musimy dowiedzieć się z dokumentacji danej płyty głównej, do których gniazd włożyć, aby ich praca była optymalna. Przed montażem modułu odbezpieczamy gniazdo, najczęściej jest to plastikowy-e zaczep-y. Moduł montuję sugerując się odpowiednią wypustką w gnieździe, która musi odpowiadać wcięciu w złączu (stykach) modułu pamięci ram.

Pamięć ram w komputerze PC.

Montaż dysku twardego.

W moim zestawie znajduje się dysk SSD ze złączem M.2. Jego montaż polega na umieszczeniu modułu w złączu pod odpowiednim kątem i następnie przykręceniem do kołka dystansowego na płycie głównej. Przed jego montażem zainstalowałem aluminiową blaszkę na układach NAND/flash, dołączoną przez producenta i spełniającą rolę radiatora.


Tak uzbrojoną płytę główną montuję do obudowy. Nie zapominając o wcześniejszej instalacji blaszki maskującej złącz wejść/wyjść płyty. Na tym etapie zabieram się do montażu zasilacza, umieszczając go w odpowiednim dla niego miejscu. W obecnych czasach jest to tak zwana “piwnica”. Po jego umieszczeniu i przykręceniu rozmieszczam oraz podłączam całe, potrzebne do działanie komputera okablowanie, włącznie z przyciskami i złączami znajdującymi się przy obudowie.

Montaż karty graficznej.

Zazwyczaj na sam koniec zostaje montaż karty graficznej, czasami ewentualnie aranżacja okablowania jest do korekty/poprawy. Kartę graficzną montuję do odpowiedniego gniazda PCI-E na płycie głównej, rozpoczynając od demontażu odpowiednich śledzi obudowy, następnie odpowiednio umieszczając w złączu kartę graficzną i kończąc na jej przykręceniu do obudowy. W obecnym standardzie złącze PCI-E x16 zazwyczaj jest wzmocnione metalową blaszką. Jako wskazówkę dodam, że kartę graficzną wkładamy dociskając odpowiednią siłą do momentu gdy usłyszymy charakterystyczny “klik” plastikowego zabezpieczenia złącza PCI-E.

Karta graficzna do komputera PC.

Podsumowanie.

Podsumowanie to próba odpowiedzenia sobie na pytanie, czy zbudowanie komputera PC jest trudne? Osobiście myślę, że to zależy. Osoby ze zdolnościami technicznymi raczej problemu nie będą mieli, natomiast ci mniej techniczni przy odrobinie “dobrych chęci” ostrożności, cierpliwości i dokładności podczas montażu mogą osiągnąć pełen sukces. Jestem także ciekaw waszych przygód ze składaniem kompów, jeżeli możecie to podzielcie się nimi.

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.