Artykuł „BIOS MOD płyt głównych MSI” jest kontynuacją poczynań-wpisu “Upgrade MSI X470 gaming plus do wersji MAX”. Dla przypomnienia podczas tamtej próby zakupiłem pamięć w obudowie SOP 8-pin, która pracuje przy zasilaniu 3V, więc niestety mimo wszelkich starań zostałem skazany na niepowodzenie. Jedynym wyjściem byłoby zastosowanie konwertera stanów logicznych, ale jak dla mnie to „walenie głową w mur”, skoro można prościej.
Tym razem także zakupiłem nową pamięć, jednak teraz wybór padł na układ GD25LQ256CWIG w obudowie WSON8 6×5. Układ ten pracuje na napięciu 1.8V i jest w pełni kompatybilny z zasilaniem płyty głównej.

BIOS MOD płyt głównych MSI
Względem pierwszej próby zmieniła się zupełnie moja koncepcja. Tym razem chciałem zostawić oryginalny układ, nienaruszony na płycie główniej i wpiąć dodatkową płytkę z nowym układem do złącza JSPI1 w formie modułu. W internecie znajdują się informacje, które sugerują taką możliwość. Niestety w moim przypadku wszystkie opcje wyłączenia oryginalnego biosu i zmuszenia do pracy zewnętrznego układu się nie sprawdziły. Być może przez to, że układ oryginalny różnił się od zewnętrznego, chociażby pod względem pojemności czy producentem kości.
Z tego powodu ostatecznie postanowiłem wylutować oryginalny układ z płyty i już bez niego uruchomić bios na zewnętrznym module. Niestety wlutowanie nowego układu bezpośrednio w płytę główną nie wchodziło w grę, dlatego że posiadam wersję w obudowie WSON8 6×5. Z tego powodu kość jest zbyt mała, by ją wlutować. Natomiast istnieje też odpowiednik, układ GD25LQ256CYIG w obudowie WSON8 8×6, który już można bezpośrednio wlutować na płytę główną.
Podczas programowania należy pamiętać o ustawieniu Quad Enable bit (QE) na 1.

Złącze JSPI1 – pinout

Modele płyt, którym można zrobić upgrade
Wykaz płyt głównych. |
---|
X470 GAMING PLUS X470 GAMING PRO B450 GAMING PLUS B450 TOMAHAWK B450M MORTAR B450-A PRO B450M PRO-VDH B450M PRO-M2 B450M-A PRO A320M-A PRO |
Podsumowanie
Takim sposobem zrobiłem upgrade płyty MSI x470 gaming plus na wersję z dopiskiem MAX. Dzięki czemu mam pełną funkcjonalność płyty oraz wszystko wskazuje na to, że będzie także wsparcie dla procesorów AMD Ryzen z serii czwartej. Natomiast domniemam, że niestety wsparcie dla wersji bez dopisku MAX zostało już porzucone, ponieważ producent przestał udostępniać równorzędnie nowe wersje biosu dla obu wersji.

W przyszłości będę chciał uruchomić funkcjonalność obu układom, aby tworzyły razem tak zwany dual bios. Jest to związane z funkcją HOLD dla przełączania aktywnych układów. Jak na razie nie mam gotowego rozwiązania, dlatego zapraszam wszystkich do dyskusji. A być może Ty znasz dobrze zagadnienie, więc zapraszam Cię do podzielenia się z innymi. A tymczasem pozdrawiam wszystkich czytelników i do następnego artykułu.

Internety
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=322528.0
https://www.flashrom.org/MSI_JSPI1
https://www.win-raid.com/t58f16-Guide-Recover-from-failed-BIOS-flash-using-Raspberry-PI-6.html
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/27/
http://shop3.nanobios.cafe24.com/article/manual/3/24/
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247215.html
https://www.overclock.net/threads/agesa-fw-stack-patched-bioses-for-3rd-gen.1733304/
Dokumentacja
Aktualizacja 29-06-2020
Płyta została „wymaksowana” docelowym układem zaprogramowanym najnowszym biosem.
Jeśli jest ktoś chętny na wymianę pamięci bios w swojej płycie, to serdecznie zapraszam.