Cambridge Audio DacMagic Plus

Cambridge Audio DacMagic Plus to przetwornik cyfrowo analogowy ze wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Posiada regulację poziomu głośności, dzięki czemu może również pełnić funkcję przedwzmacniacza.

Cambridge Audio DacMagic Plus

Budowa DacMagic Plus

Ja nie znalazłem w sieci dla tej wersji żadnej instrukcji serwisowej czy schematu. Całą budowę opisuję dzięki własnej analizie elektroniki urządzenia i wysuniętych na tej podstawie wniosków. W takim przypadku mogę się w czymś mylić. Gdyby ktoś taką pomyłkę zauważył, to bardzo miło będzie zobaczyć sprostowanie w komentarzu.

Odbiornikiem sygnału S/PDIF jest układ CS8414 firmy Cirrus Logic. Następnie sygnał przekazywany jest do procesora audio ADSP-21261, który zajmuje się obróbką sygnału z algorytmem ATF2. Dalej sygnał cyfrowy zostaje przetworzony do postaci analogowej, za co odpowiadają układy WM8740. Ten sygnał analogowy jest także pobierany do wzmacniacza słuchawkowego. Transmisją danych z interfejsu USB zajmuje się układ SMSC USB3320, który pracuje w standardzie USB 2.0. XMOS US1039L2 jest procesorem, który przetwarza otrzymane dane z komputera na odpowiedni format sygnału cyfrowego dla procesora audio ADSP-21261. Za ogólne sterowanie, funkcjami, kontrolkami, przekaźnikami itd. wydaje się, że odpowiada mikrokontroler Atmega32A.

Główne zasilanie 12V dostarcza zewnętrzny zasilacz. Całą sekcję cyfrową, czyli głównie procesory zasilają przetwornice DC-DC. Dla części analogowej i przetworników DAC (WM8740) są już stabilizatory liniowe.

Usterka

Urządzenie włącza się, jednak z wyjść analogowych wydobywa się tylko cisza. Przetwornik nie wykrywa sygnału wejściowego. Sprawna okazuje się przelotka sygnału S/PDIF. Sygnał wejściowy/cyfrowy jest przepuszczany do wyjść cyfrowych. Komputer prawidłowo wykrywa interfejs USB i wydaje się w pełni sprawny.

Diagnoza i naprawa Cambridge Audio DacMagic Plus

Po sprawdzeniu wszystkich napięć zasilania okazuje się, że dla procesora audio (ADSP-21261) napięcie wynosi około 0.8V. Do prawidłowej jego pracy teoretycznie minimalne napięcie wymagane to 1.14V, więc wygląda na to, że jest zaniżone i właśnie z tego powodu nie ma dźwięku. Za dostarczenie zasilania dla ADSP-21261 odpowiada przetwornica U30, ST1S09I. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to, że gdzieś jest jakieś przywarcie, które zbyt obciąża przetwornicę i ona nie wyrabia. Mierząc dławik wyjściowy przetwornicy do masy, miernik pokazuje 30 Ohm. Jest to mała wartość, aczkolwiek w komputerach występują wartości 1,5 Ohm przy zasilaniu procesorów CPU, GPU i są to jak najbardziej prawidłowe wartości.

Przetwornica PWM DC_DC ST1S09

Zacząłem od demontażu dławika. W ten sposób rozłączyłem układ od przetwornicy. Na wyjściu przetwornicy pojawiło się prawidłowe napięcie 1.2V, stąd uznałem układ za uszkodzony. Postanowiłem wylutować procesor audio i okazało się, że oporność wskoczyła na wysokie poziomy. Niestety po wymianie procesora na nowy wszystko wróciło do poprzedniego stanu. Postanowiłem więc odłączyć przetwornice oraz zasilić układ zasilaczem laboratoryjnym. Po tym zabiegu przetwornik zagrał i wszystko funkcjonuje poprawnie. Prąd, jaki pobiera procesor to około 300mA. Maksymalny pobór tego układu deklarowany przez producenta to 500mA, więc problem ewidentnie występuje po stronie samej przetwornicy.

Niestety w naszym kraju przetwornica st1s09 jest niedostępna, dlatego ją odłączyłem, wylutowałem i w to miejsce zamontowałem zasilacz zbudowany na bazie projektu “stabilizator dyskretny” stworzonego przez pkrecz.

Cambridge Audio DacMagic Plus, stabilizator.

Video

Społeczność, zapraszam do odwiedzin.

https://www.facebook.com/digichip/
https://www.instagram.com/digi_chip/
https://www.youtube.com/channel/UCdsWnKzt6H4xBLd6Jwr8BqA

Dodaj komentarz