Odblokowanie dysku zabezpieczonego hasłem. “THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD”

Odblokowanie dysku zabezpieczonego hasłem. “THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD”

Witam serdecznie. W ostatnim czasie trafił do mnie dysk toshiby pochodzący z laptopa, w którym to zostało nałożone hasło na niego. Konkretnie to model MK3263GSX posiadający złącze SATA. Po przeszukaniu internetów okazało się, że problem nie jest prosty do rozwiązania. Sam wykonałem mnóstwo prób, czerpiąc z rozwiązań użytkowników w internecie. Niestety wszystko kończyło się fiaskiem. Dlatego postanowiłem opisać sposób zdjęcia hasła z dysku, który w moim przypadku okazał się skuteczny oraz nie spowodował on utratę danych. Więc do roboty.

 

Pobieramy UBCD ze strony http://www.ultimatebootcd.com/download.html, ja użyłem wersji 5.3.7 oraz program zu.exe. Następnie tworzymy bootowalny nośnik UBCD, najlepiej na pamięci USB, gdyż w późniejszym czasie będziemy mogli skopiować do niego program zu.exe. Do utworzenia nośnika USB polecam narzędzie rufus. Jak wcześniej wspomniałem teraz wystarczy skopiować program zu.exe na USB i tak przygotowany nośnik jest już gotowy do użycia.

Kolejnym krokiem jest ustawienie w BIOSIE/UEFI trybu kontrolera SATA na IDE, jeżeli mamy włączony tryb AHCI to trzeba przełączyć w tryb IDE.

Teraz uruchamiamy komputer z nośnika USB i następnie uruchamiamy program ATAPWD. W tym programie wybieramy interesujący nas dysk i potwierdzamy „ENTER”. Potem wysyłamy komendę „ERASE PREPARE” i wychodzimy z programu.

Hasło zostało nałożone w trybie user password.

Przyszła pora na skorzystanie z programu zu.exe. W tym celu przechodzimy do głównego katalogu dysku, w moim przypadku jest „c:”. U was może to być inna litera dysku. Poleceniem dir upewniamy się ,że program zu.exe jest w katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Program uruchamiamy poleceniem zu /p.

Polecenie zu /p powinno się zakończyć komunikatem UNLOCK DONE w przeciwnym wypadku nie udało się odblokować dysku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać się w komentarzach.

6 komentarzy do wpisu „Odblokowanie dysku zabezpieczonego hasłem. “THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD””

    • Program atapwd uruchamiasz poprzez wybranie go w menu UBCD. A plik (program) zu.exe kopiujesz na pendrive, na który uprzednio wgrałeś UBCD. Zu.exe uruchamiasz z lini komend poprzez wpisanie odpowiednie ścieżki, gdzie się znajduję, gdzie został skopiowany.

    • Nie wiem, ponieważ odblokowałem tylko jeden dysk, który zablokowany był w trybie user password i już więcej takich okazji nie miałem. Niemniej jednak warto spróbować, zwłaszcza gdy mamy ważne dane na dysku. Jedynie co mogę doradzić, to trzeba zwrócić uwagę na to, czy ilość prób odblokowania nie została przekroczona. Jeżeli tak to przed użyciem zu.exe trzeba ten licznik zresetować programem ATAPWD. Jest to pierwszy czynność w opisie. Może ten filmik bardziej zobrazuję i pomoże. https://www.youtube.com/watch?v=Np9Ow_Nf-4o

  1. Podobną funkcję odblokowania hasła ATA password oferuje program MHDD32 z tej samej płyty Ultimate Boot CD – w menu dział Diagnosis. Trzeba jednak podać hasło fabryczne producenta dysku np. w przypadku dysku Toshiby są to 32 spacje.

    • W moim przypadku niestety te metody z hasłami fabrycznymi się nie sprawdziły. Dziękuję ci jednak, że wspomniałeś o tym. Być może przyda się komuś innemu.

Dodaj komentarz