Jak dobrać zasilacz do komputera?

Niedawno został opublikowany artykuł na temat diagnostyki zasilacza. Dzisiaj chciałbym ten temat uzupełnić i przedstawić wam bardzo ważną rzecz, a mianowicie, czym się kierować przy wyborze, zakupie nowego zasilacza. Zacznę od przypomnienia, czym ten nasz zasilacz jest. Zasilacz jest urządzeniem, które przetwarza napięcie przemienne z naszego gniazdka na niskie napięcie stałe. Jest najważniejszym urządzeniem w naszym komputerze, musi dostarczyć podzespołom tyle mocy, ile one wymagają. Odpowiada za stabilną oraz bezawaryjną pracę.

Czynniki decydujące o wyborze zasilacza:

  • Moc – wyróżniamy moc szczytową oraz ciągłą, moc podawana przez producenta zazwyczaj jest mocą szczytową, przyjmuje się, że około 80% tej wartości to moc ciągła. Tutaj trzeba, uważać, ponieważ zasilacze najtańsze, przeważnie kiepskich marek mają moc o kilkadziesiąt procent niższą, niż zadeklarowano.
  • Sprawność energetyczna – jest to stosunek mocy oddawanej przez zasilacz na jego wyjściu, do mocy pobranej z sieci. Sprawność podawana jest w procentach, im większą sprawność ma zasilacz, tym mniej marnuje energii oraz mniej oddaje ciepła.
  • Zabezpieczenia– dobry zasilacz powinien posiadać wszystkie zabezpieczenia takie jak:
    • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym.
    • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych.
    • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora.
    • OLP lub OPP (Over Load Protection lub Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
    • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza.
    • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  • Poziom hałasu wentylatora – podawany w decybelach, im mniej dB, tym zasilacz jest cichszy.
  • Rodzaje oraz ilość wtyczek – musimy zwrócić uwagę, jakie wtyczki będą nam potrzebne.
  • Odpinane kable – nie jest to czynnik krytyczny, jednak gdy mamy jeszcze troszkę grosza do dyspozycji warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Dzięki temu w obudowie mamy porządek z kablami, więcej miejsca a co za tym idzie lepszą wentylację.

Dobór mocy do konkretnego zestawu komputerowego:

Ze specyfikacji dostarczonej przez producenta dla każdego podzespołu w naszym komputerze dowiemy się, jakie zapotrzebowanie na moc będzie miał nasz zestaw. W przypadku, gdy będzie nam trudno, to określić możemy się udać po poradę na różne fora internetowe, bądź skorzystać z kalkulatorów poniżej:

https://seasonic.com/wattage-calculator
https://www.bequiet.com/pl/psucalculator
https://outervision.com/power-supply-calculator
https://www.enermaxeu.com/psu-calculator/
https://psucalc.tk/

Na licznych forach o tematyce komputerowej powstały także tzw. czarne listy marek, których warto unikać.

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.