Manta – wsparcie techniczne na wadliwy produkt ( DVBT06SXT2 ).

Manta – wsparcie techniczne na wadliwy produkt ( DVBT06SXT2 ).

Dzisiejszym obiektem wpisu jest tuner DVBT06SXT2 DVB-T/T2 v.B, produkt firmy Manta. Otóż niedawno tuner ni stąd, ni zowąd nagle odmówił posłuszeństwa i przestał się uruchamiać. Jedyna reakcja po podłączeniu do prądu to świecąca na zielono dioda LED na panelu przednim. W takim przypadku postanowiłem otworzyć tuner i pomierzyć, zdiagnozować usterkę. Po przeprowadzonych pomiarach żadnej usterki elektronicznej nie wykryłem. Sam zasilacz jest zewnętrzny więc po ustaleniu napięcia zasilania można już od razu stwierdzić jego sprawność czy też niesprawność. Natomiast sama płyta główna jest super minimalistyczna i prosta.

MANTA DVBT06SXT2 DVB-T/T2 v.B
Na płycie można znaleźć m.in. procesor M88CT6000, pamięć DDRII SDRAM M14D5121632A, pamięć SPI Serial Flash PN25F32.

Po wstępnej analizie wywnioskowałem awarię programu (firmware) urządzenia. Przeszukując różne miejsca w internecie, napotkałem osoby również borykające się z takim samym problemem w tym modelu. Niestety żadnemu z tych osób nie udało się naprawić odbiornika DVBT. Natomiast przy podobnych urządzeniach częstym rozwiązaniem okazywało się, zaprogramowanie na nowo tunera. I w tym miejscu zaczyna się problem z firmą Manta. Po krótkiej prośbie o udostępnienie firmware do tunera Manta postanowiła odmówić podając powód “Niestety zgodnie z wcześniej przekazaną informacją nie udostępniamy oprogramowań ani ich aktualizacji ze względu na nieprawidłowe wykonywanie instalacji”. W takim wypadku postanowiłem ponownie skontaktować się z Mantą i obszernie opisać sytuację, by obalić ich powód. Stanowisko przez firmę nie zostało zmienione.

W tym momencie wpadłem na pomysł, by znaleźć urządzenie oparte na procesorze M88CT6000, czyli takim samym, jaki posiada tuner DVBT06SXT2 DVB-T/T2 v.B i wgrać jego firmware. Padło na urządzenie rosyjskiej marki WORLD VISION T59. Po zastosowaniu firmware od WORLD VISION odbiornik ożył, lecz niestety nie jest ono przystosowane dla odbiornika Manty, więc wiadomo, że funkcjonalność jego pozostawia wiele do życzenia. Tak więc potwierdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia o awarii oprogramowania, ale sukces był tylko połowiczny, ponieważ i tak tuner nie nadawał się do codziennego użytku. 

PODSUMOWANIE

Ostatecznie udało się zdobyć firmware i uratować urządzenie. Chciałem jednak wrócić do tematu traktowania klientów przez firmę Manta. Czy przy uwzględnieniu powyższego opisu, jak i niewielkiej ceny tunera, która sprawia brak opłacalności odpłatnego serwisowania stać Mantę na takie traktowanie swoich klientów? Przecież sam koszt wysyłki już jest wysoki, porównując do kosztu zakupu nowego urządzenia, nie wspominając o cenie samej naprawy. W tej sytuacji przychylność firmy mogłaby bardzo pomóc w promowaniu Marki, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach klienci biorą pod uwagę jakość serwisu, kupując produkt danej Marki. Sam jako klient korzystałem już ze wsparcia technicznego produktów różnych firm i muszę napisać, że w tym przypadku Manta na tle innych wypadła co najmniej słabo. Tym bardziej jest mi przykro, że to rodzima firma i powinno się ją wspierać. Niestety nie można wspierać firmy która, za wszelką cenę sięga tylko po kasę klientów, w przeciwnym wypadku zostawia ich z przysłowiową ręką w nocniku.

A wy co sądzicie o powyższej sytuacji? Jakie macie zdanie na temat serwisowania urządzeń elektronicznych przez producentów?

Firmware DVBT06SXT2

1 komentarz do wpisu “Manta – wsparcie techniczne na wadliwy produkt ( DVBT06SXT2 ).”

  1. Kupiłem tuner DVBT06SXT2 DVB-T/T2 v.B ze względu na jego miniaturowe rozmiary, jednak jego oprogramowanie posiada dwie poważne wady. Nie nadaje się do przeglądania zdjęć, bo zmiana zdjęć na ekranie to kilku sekundowa masakra następnego zdjęcia wielorakim sposobem jego wczytywania. Nie ma innej opcji, np. prostego błyskawicznego ukazania kolejnego zdjęcia. Doprawdy totalny kretyn musiał to wymyślić. Druga wada to brak przy odtwarzaniu muzyki mp3 lub videoclipów mp4 opcji “random” losowego wybierania następnego utworu, co uniemożliwia korzystanie z tej funkcji; bo jak mam 300 ulubionych utworów muzycznych lub videoclipów, to oglądanie ich zawsze w tej samej kolejności jest nie do przyjęcia.

    Funkcja wybierania losowego plików mp3 jest powszechnie stosowana we wszystkich urządzeniach RTV. Jeśli chodzi o losowe wybieranie mp4-ek, to znam tylko jedno urządzenie na świecie – tuner DVBT WIWA HD-90, które kupiłem kilka lat temu. Gdy brak tej niezbędnej opcji zgłosiłem do WIWY, to błyskawicznie zoptymalizowali oprogramowanie i zaprosili mnie do serwisu by zostało wczytane do tunera. Po drodze dodatkowo dokupiłem 4 tunery, by to genialne oprogramowanie wczytać do nich hurtowo, dla rodziny i znajomych.
    Z Twojej informacji o niechęci MANT’Y do naprawy i udoskonalania ich sprzętu straciłem nadzieję, że ta Firma zareaguje na mój apel usunięcia wad oprogramowania, zatem jutro zwrócę dziś zakupiony w Carrefour tuner.

Dodaj komentarz