Nie hoduj pająków w swoim pececie!

Dziś poruszę temat typu, czego nie powinno się robić. Czyli aranżacja okablowania oraz sposób montażu zasilacza w dzisiejszych obudowach. Do tego tematu zainspirowała mnie skrzynia, do której niedawno miałem przyjemność zaglądnąć. Przez wiele lat producenci obudów komputerowych wymyślali różne koncepcje, usprawnienia montażu podzespołów oraz rozwiązania służące poprawie wentylacji w jej wnętrzu.

Dzisiejszym standardem stały się obudowy ze specjalnymi otworami umożliwiające zarządzanie okablowaniem i tym samym zapewnienie odpowiedniego porządku a przede wszystkim prawidłową cyrkulację powietrza w jej wnętrzu. Nierzadko stosuję się tzw. piwnice, czyli osobna komora znajdująca się na dole obudowy przeznaczona do montażu zasilacza oraz często też do dysków twardych. Tak to wygląda w teorii a, jak w praktyce? Okazuje się, że firmy, serwisy zajmujące się profesjonalnym składaniem mimo wysiłku ze strony producentów nadal potrafią zostawić plątaninę w okablowaniu.

Przykład przed i po aranżacji okablowania:

Skoro temat okablowania wydaje się wyczerpany i jednoznacznie trzeba przyznać, że aranżacja jest b.ważna i ma wielki wpływ na warunki panujące we wnętrzu obudowy, to sposób montażu zasilacza nie jest już tak jednoznaczny. To jak to w końcu jest? Wentylatorem ku górze czy do dołu? Są osoby, które uważają, że lepszy jest montaż wentylatorem ku górze. Niemniej jednak teorie i argumenty tych osób nie przekonują mnie za tym sposobem. Doświadczenie, które zdobyłem, także przeczy takiemu rodzaju montażu. Nie wspominając już o tym, że sam producent, który robi specjalne otwory pod wentylacje zasilacza, równocześnie sugeruje montaż zasilacza wentylatorem do dołu. Ponadto instalując zasilacz wentylatorem do dołu, zapewniamy mu cały czas dostęp do chłodnego powietrza spod obudowy. Jest wyłączony z głównego obiegu, dzięki temu dodatkowe ciepłe powietrze nie jest wyrzucane do obudowy, nie podgrzewa niepotrzebnie innych podzespołów.

Jak to jest u Was, posiadacie pająki w swoich pecetach? Jakie macie zdanie na ten temat?

1 komentarz do wpisu “Nie hoduj pająków w swoim pececie!”

Dodaj komentarz