Przywracanie GRUBa. Booting from GRUB Rescue Mode.

Przywracanie GRUBa. Booting from GRUB Rescue Mode.

Witam serdecznie. Dzisiaj przedstawię, na moim przykładzie, jak przywrócić menu GRUBa. Może zacznę od tego, jak to się stało? Ano stało się tak, że zrobiłem aktualizację do Windows 10 Creators i ku mojemu zdziwieniu po ponownym uruchomieniu zniknęło menu GRUBa. Nadmienię tylko, że gdybym przed aktualizacją wybrał w UEFI loadera Windows nie doszłoby do tego. Skoro mamy już za sobą przyczynę zniknięcia menu GRUBa to weźmy się do roboty i przywróćmy dziada.

Dysk posiada styl partycji GPT. Skoro jest styl GPT to jest także partycja EFI, na której znajdują się OS loadery. Można to zobaczyć na poniższym obrazie.

Obecnie na ekranie są informacje „error: unknown filesystem” co oznacza, że nie jest rozpoznawany system plików oraz „grub rescue>”, czyli GRUB uruchomiony jest w trybie ratunkowym. Może na początek wylistujmy sobie wszystkie partycje poleceniem „ls”. Ponieważ ja posiadam styl partycji GPT to w moim przypadku były dostępne oznaczenia (hd0) (hd0,gpt1) (hd0,gpt2) itd.

ls_grub

Kolejnym krokiem to musimy ustalić partycje rozpoznawalną przez GRUBa. Do tego użyjemy następującego polecenia: „ls (hd0,gpt5)”, gdzie w nawiasie wpisujemy jedną partycję z wcześniej wylistowanych. I tak sprawdzamy do skutku, aż jakaś zostanie rozpoznana.

ls_good_part_grub

Gdy już ustaliliśmy partycje GRUBa to wskazujemy ją poleceniem: „set boot=(hd0,gpt5)”, gdzie w nawiasie wpisujemy wcześniej ustaloną partycje. Jedziemy dalej i ustawiamy ścieżkę do plików OS loadera:
set prefix=(hd0,gpt5)/boot/grub”. Następnie ładujemy moduł normal: „insmod normal” i uruchamiamy menu gruba kolejnym poleceniem: „normal”.

Debian8_grub2

Obecnie jesteśmy w punkcie, w którym uruchomiliśmy menu GRUBa i mamy możliwość wyboru systemu oraz uruchomienie go. Niestety po wyłączeniu komputera wrócimy do punktu wyjścia. Ponieważ do tej pory tylko dostarczyliśmy programowi dane, które utracił na skutek wymazania ich przez instalator Windows. W celu trwałego odzyskania menu GRUBa uruchamiamy naszą dystrybucję Linuksa i uaktualniamy/instalujemy GRUBa poleceniami: „#update-grub”, „#grub-install /dev/sda1” gdzie /dev/sda1 jest partycją, na której instalowany był/jest GRUB.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz