Jak skalibrowałem telewizor programem HCFR.


Jak skalibrowałem telewizor programem HCFR? Zaczęło się od zakupu laptopa. Niestety po pewnym czasie obraz w nim zaczął mi doskwierać. W porównaniu do, chociażby mojego monitora od komputera stacjonarnego, to była przepaść jakościowa reprodukcji obrazu. I chociaż w tym momencie z moich ust padają ostre słowa, to tutaj napiszę bardzo grzecznie. Po prostu mocno mnie ten obraz denerwował, do tego stopnia, że nie mogłem spokojnie na nim pracować. Postanowiłem coś z tym zrobić i po poszukiwaniach wybrałem kolorymetr i1Display pro. W końcu ekran laptopa oraz monitora skalibrowałem, oczekiwania moje zostały w pełni zaspokojone.

Wstęp

Zostało jedno, ale. Co z telewizorem? Też chcę oglądać na jego ekranie takie samo odwzorowanie obrazu jak na monitorze. Co prawda miałem już w przeszłości zajawki kalibracyjne tv. Wtedy jednak nie miałem żadnego urządzenia pomiarowego i głównie polegało to na szukaniu w sieci tak zwanych wzorników, obrazów testowych i na podstawie nich przeprowadzałem regulacje, kierując się jedynie odbieranym wrażeniem wzrokowym. Takiej kalibracji zdecydowanie nikomu nie polecam, bo po pierwsze raczej nie osiągniecie zamierzonego efektu i przy tym zmarnujcie dużo czasu. Teraz gdy już mam kolorymetr, przeszedł czas skalibrować tv. Na drodze pojawił się jeden problem. Oprogramowanie dołączone do urządzenia nie wspiera tego typu kalibracji. W sieci jest dużo materiałów, w jaki sposób skalibrować telewizor kolorymetrem używając do tego innego oprogramowania, niestety głównie płatnego. Dużo jest na ten temat informacji niepełnych, sprzecznych, ogólnie panuje wielki chaos. Zwłaszcza jeżeli chodzi o informacje polskojęzyczne. Ja to wszystko przefiltrowałem i znalazłem swoje rozwiązanie.

TV HCFR

Opis programu

Program, jaki wybrałem to HCFR. Do tego programu powstał nawet projekt sondy. Jest to twór pasjonatów forum HCFR, stąd też wywodzi się nazwa programu. HCFR jest skrótem Home Cinema FR i jak można już się domyślić jest to stowarzyszenie pasjonatów kina domowego we Francji. Obecnie projekt już jest bardzo rozwinięty i patrząc na jego możliwości, można śmiało zaliczyć go do rozwiązań profesjonalnych, a co najważniejsze jest to rozwiązanie całkowicie darmowe. Wiem, sam w to nie mogę uwierzyć, że jednak bez wydawania, często dużych pieniędzy za takie oprogramowanie, można skalibrować telewizor. Z bardzo dużą dokładnością w warunkach domowych. Bez wątpienia warto takie społeczności wspierać. Wracając do tematu po przefiltrowaniu, ułożeniu i złożeniu do kupy wszystkich zebranych informacji, następnie zapoznałem się z dokumentacją HCFR. I z tak wielkim zasobem teorii przeszedłem do praktyki.

Program HCFR

Prekalibracja

Najpierw wyznaczam sobie cel następującymi pytaniami. Dlaczego chcę skalibrować telewizor? Właściwe, w jaki sposób będę go użytkował? I jakie materiały będę oglądał?

Na telewizorze będę oglądać głównie filmy, netflix, youtube i najczęściej będą to pory wieczorowe. Więc oświetlenie pomieszczenia będzie słabsze niż w dzień. I w taki wypadku ustaliłem sobie następujące parametry, jakie chcę osiągnąć. Jasność na poziomie 80 cd/m2, temperaturę barwową 6500K oraz gammę 2.2.

Telewizor, jaki skalibrowałem to Sony Bravia KDL-43W755C. Kalibrację zacząłem od resetu ustawień obrazu do ustawień fabrycznych. Następnie wybrałem profil kino pro. W tym telewizorze ten profil jest uznany za najbardziej dopasowany do poprawnej reprodukcji wyświetlanego obrazu. Następnie powyłączałem wszystkie filtry, redukcje zakłóceń, poprawiacze kontrastu itp. rzeczy. Temperaturę barw zmieniłem z expert1 na ciepłe. Telewizor jest połączony z komputerem kablem HDMI.

Następnie konfiguruję program do pracy z i1Display pro pod konkretne urządzenie kalibrowane. W moim przypadku jest to wspomniany telewizor. Wybieramy File>New i w oknie Generator selection wybieram Automatic. W oknie Sensor selection z listy wybieram swój kolorymetr i zatwierdzam klikiem w przycisk Zakończ. Następnie ukazuje się okno Argyll Meter Property Page, w którym ustawiam Display Type na Refresh display oraz Reading Type na Display. Teraz idę do zakładki Advanced i wybieram Preferences. W zakładce References wskazuje, w jakim standardzie jest wyświetlany obraz przez urządzenie. Ja wybieram HDTV – REC 709. W sekcji Measures>Generator>Configure wybieram okno Display. Z listy Target screen wybieram telewizor. W obszarze GDI Options zaznaczam 16-235 oraz disable video LUT. Na tym etapie mam skonfigurowany HCFR i przechodzę do pierwszego pomiaru.

Kalibracja

Zaczynam od pomiaru podstawowych barw RGB, Measures>Primary colors. Po dokonanym pomiarze otrzymuję wynik w postaci diagramu CIE oraz tabelę z wartościami. Mnie najbardziej interesuje wartość delta E tabeli. W diagramie trójkąt musi być zbliżony do referencyjnego, który to jest nakreślony kolorem czarnym. Natomiast w tabeli, jeżeli średnia delta E wynosi 3 a maksymalna 5, to można iść dalej. Dobrze jest, żeby wartości delta E kolorów RGB były zrównoważone.

HCFR pierwszy pomiar
Pierwszy pomiar

Przechodzę do pomiaru wartości gamma, Measures>Gray scale. Do tej regulacji w telewizorze wykorzystuję funkcje znajdujące się w menu jasność i są to jasność, kontrast oraz poziom czerni. Regulację wykonuję tak długo, aż nie osiągnę w tabeli, jak najniższych wartości delta E w całym zakresie 0 -100 IRE (podświetlone kolorem zielonym). A wykres gamma uzyskam jak najbardziej prostoliniowy do wartości gamma 2.2 (wartość gamma 2.2 jest wartością, którą sam sobie założyłem, ponieważ jest to wartość ustalona do reprodukcji video, filmów). Ustawienia dokonałem według następującej zależności. Gdy wykres od 0 do 40 IRE jest opadający względem gammy 2.2, to wtedy obniżam poziom czerni oraz jasność. Natomiast gdy wykres od 70 do 100 IRE idzie do góry powyżej gammy 2.2 to zwiększam kontrast. I w ten sposób szukam równowagi. W tym kroku także obserwuję wykres luminance przy dokonywaniu korekcji jasności.

Jasność, ostrość, poziom gamma zostały ustawione więc przechodzę do regulacji barw Measures>Primary and Secondary colors. Do regulacji w telewizorze wykorzystuję menu nasycenie i korzystam z funkcji zaawansowana temperatura barw. W tym pomiarze interesuję mnie tabela pomiarowa z wartościami delta E, wykresy RGB Levels i Color temperature oraz diagram CIE. Przeprowadzam regulację w ten sposób, aby wartości delta E w tabeli były jak najniższe. Wykres RGB levels rysował się prostoliniowo oraz linie RGB były jak najbliżej 100%, to samo dotyczy wykresu Color temperature, tylko tutaj celuję w wartość 6500K. A trójkąt w diagramie CIE musi mieć kształt najbardziej zbliżony do referencyjnego.

Dla ułatwienia, wykresy dzielę na prawą i lewą stronę. Strona lewa dotyczy ciemnych obszarów, a strona prawa jasnych.

Ostatnim etapem jest powtórzenie pomiarów wszystkiego i weryfikacja oraz wprowadzenie poprawek.

Refleksja, podsumowanie

Podsumowując, wydaje mi się, że taka kalibracja nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza że regulacja jednego z właściwości obrazu ma w jakimś stopniu wpływ na inną właściwość. I tutaj muszę wszystkich uczulić, aby uzbroili się w cierpliwość i spokój. W rzeczywistości nieraz trzeba te etapy powtarzać wiele razy, zanim uzyskamy pożądany efekt. Mając na uwadze ograniczenia konkretnego telewizora czy też technologi, w jakiej jest wyświetlany obraz.

Jednak do czego właściwie dążę w tym podsumowaniu? Przede wszystkim chcę przedstawić cel powstania tego opisu kalibracji oparty na wiedzy, którą zdobyłem oraz własnych spostrzeżeniach podczas wykonywania takiej kalibracji. Mianowicie opis nie jest typowym przepisem na super obraz, lecz ma przekazać wiedzę w jak najbardziej zrozumiały sposób do tego, żeby każdy mógł sobie skalibrować urządzenie na podstawie program HCFR. W dodatku grzechem byłoby nie wykorzystać narzędzia kompletnego i na dodatek dostępnego dla wszystkich. Niestety ciężko jest poszukać informacji na ten temat w polskim internecie, dlatego powstał ten opis.

Z kolei zdaję sobie sprawę, że nie wszystko zostało tutaj wyjaśnione lub też zostało niewystarczająco jasno opisane, dlatego wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszam do wspólnej dyskusji, z której wszyscy wyciągniemy jeszcze więcej doświadczenia.

Polecane materiały:
https://www.youtube.com/watch?v=qvZLMQN2zZ8&t=911s
https://www.youtube.com/watch?v=Oxl93E0JfpY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *