Wzmacniacz Yaqin MC-10L 4x6CA7 4xECC40

Witam serdecznie. Dzisiaj troszkę w kierunku lamp. Opiszę dokonane poczynania na moim własnym wzmacniaczu Yaqin MC-10L. Wzmacniacz Yaqin MC-10L jest to znany chiński model bardzo lubiany przez użytkowników, ponieważ mimo że, jest produkcji chińskiej to już fabrycznie gra poprawnie. Co do jakości wykonania to też nie ma się do czego przyczepić, biorąc pod uwagę jego cenę.

Dlaczego właśnie padło na ECC40? Początkowo wzmacniacz grał na lampach mocy 4x6CA7 Electro-Harmonix w parze z rosyjskimi 4x6N1P-EV i nie chciałem wprowadzać żadnych modyfikacji. Dlatego postanowiłem zamienić 6N1P na ECC40 które są bezpośrednimi odpowiednikami, jedynie różnią się ilością wyprowadzonych pinów (8 pin). No i akurat wyszukałem interesujący egzemplarz ECC40. Więc według mojego założenia zakupiłem lampy oraz przejście z ECC40 na 12AU7.

Nadeszła pora na pierwsze odpalenie i poszedł dym ze wzmacniacza. Myślę, utrupiłem wzmacniacz i co teraz. Jednak przyszedł czas na zapoznanie się z jego wnętrznościami. Okazało się, że została przepalona ścieżka od zasilania żarzenia lamp sterujących. Szybka naprawa i wzmacniacz powrócił do życia. Po raz kolejny przeglądam specyfikację lamp 12AU7, ECC40 oraz 6N1P i dopiero teraz zobaczyłem inne zasilanie żarzenia w 12AU7 niż jest w 6N1P. Okazuje się, że kupiłem złą przejściówkę. Gdybym zakupił przejście ECC40 na ECC88 to byłoby wszystko dobrze.

Jest też model Yaqin MC-10T, w którym lampy sterujące to 12AT7. W tym momencie wiedziałem, że żeby włożyć moje ECC40 to mam dwa wyjścia. Przerobić wzmacniacz na model 10T albo kupić prawidłowe przejście. Wybrałem pierwszy wariant i mimo że pierwotnie nie chciałem modyfikować wzmacniacza, to teraz mogę napisać, że to był bardzo dobry krok, który otworzył mi drogę do olbrzymiego wyboru lamp w przyszłości. Zatem moja pomyłka wyszła mi na dobre :) Tak wygląda teraz wzmacniacz.

Co do brzmienia wzmacniacza to w chwili kiedy piszę, to niewiele nim grałem. Moje pierwsze odczucia to niesamowicie jest detalicznie, piękny wokal, wyraźny. Natomiast mało jest basu, troszkę mi brakuje, ale jest bardzo dobrze. Zobaczymy, jak troszkę pogra w takiej konfiguracji.

Krótka historia lamp

ECC40 Miniwatt DARIO 9.9 to lampy wyprodukowane we Francji przez Radiotechnique w latach 50. W internecie często pojawia się rok 1959. W 1931 roku Philips wykupił 50% udziałów w spółce Radiotechnique. W 1947 roku Philips przejął całkowitą kontrolę nad Radiotechnique a DARIO był znakiem towarowym firmy. Stąd najczęściej lampy spod loga DARIO są uznawane za lampy Philipsa wyprodukowane we Francji.

Źródło: https://wiki2.org/en/Radiotechnique

Ecc40 DARIO

Schemat:

Yaqin MC-10L

Materiał opisujący wzmacniacz oraz jego modyfikacje usprawniające. Dokument w języku angielskim, znaleziony w internecie.

yaqin_mc10l_service_manual

Internety:

http://www.tubes.rs/ecc40-cv3884/

Dołącz do rozmowy

Witaj na moim blogu, gdzie elektronika i oprogramowanie to główne tematy. Jako osoba za sterami tego miejsca, dążę do dostarczania wartościowych treści. Twoje komentarze stanowią dla mnie napęd do ciągłego doskonalenia. Ciekawią mnie Twoje myśli, pytania i osobiste doświadczenia związane z tym fascynującym światem. Przeglądając wpisy, na pewno masz wiele pomysłów i opinii. Nie krępuj się, podziel się nimi poniżej. Każdy komentarz to nie tylko opinia zwrotna, ale także początek inspirującej dyskusji.